Limba

Ora 19:00 Spectacolul „BabyBlues” este inspirat din experiențele reale ale unor mame și abordează tema cu delicatețe și umor, oferind o perspectivă amplă asupra situațiilor cu care se confruntă femeile care nasc și își cresc copiii în diferite medii sociale.

Regia și dramaturgia: Victor Olăhuț, distribuția: Lavinia Cosma, Florentina Năstase, Ana Turos interviuri: Alina Căprioară, transcrieri: Adriana Sână
Programul reprezentațiilor este următorul:

Zalău: 17 decembrie, ora 19:00/ Kalvineum (Str. Corneliu Coposu, nr. 17)

Jibou: 18 decembrie, ora 19:00 / Casa de Cultură

Șimleu Silvaniei:19 decembrie, ora 18:00 / Casa de Cultură

Intrarea este gratuită și se face pe bază de rezervare printr-un mesaj la rezervari@culturansura.ro sau prin SMS la numărul de telefon 0730.959.793, menționând numele, data și numărul de locuri dorit.

„Povești de Iarnă”

Ora 17:00 Spectacol pentru copii - „Povești de Iarnă” cu Magicianul Marian Râlea

Loc: Clădirea Transilvania

Preț bilet: 25 de lei

Biletele se găsesc la Bilbioteca Județeană Sălaj între orele 15:00 și 18:00 sau online: www.entertix.ro

„Atac” Band - Acasă de Crăciun

Ora 19:00 „Atac” Band - Concert Tradițional de Crăciun - un spectacol muzical inedit dedicat iernii și magiei Crăciunului, la interpretarea unor renumiți artiști ai Operei Naționale Române din Cluj Napoca

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău  

Bilete: www.iabilet.ro   

„Sus la poarta cerului”

 Ora 19:00 „Sus la poarta cerului” - Concert de colinde susținut de tenorul Sergiu Chirilă, baritonul Marius Sâmpelean și basul Florin Sâmpelean, acompaniați de minunata orchestra Allegria, din Cluj-Napoca.

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Intrarea se face pe bază de invitație, invitațiile se pot ridica gratuit începând cu data de 5 decembrie de la Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău, în limita locurilor disponibile!

Ora 19:00 “One Life Show” –  „Teatrul Vostru” din Sibiu

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor (sala mică)

Bilete: www.entertix.ro

„A fost odata în ‘46”

Ora 19:00 „A fost odata în ‘46”, la Zalău, cu Teatrul „AA” din Sibiu

Loc: Sala Kalvineum, strada Corneliu Coposu, nr. 17

Bilete: www.entertix.ro

Spectacolul „Banda”

Ora 19:00 Spectacolul „Banda” pus în scenă de teatrul “Reactor” din Cluj-Napoca

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor (sala mică)

Bilete: www.entertix.ro

„Vănătoarea de Șobolani”

Ora 19:00 „Vănătoarea de Șobolani” –Teatrul Satiricus “I. L. Caragiale” – Chișinău

Loc: Sala Kalvineum (fosta Casă Municipală de Cultură/Șoimul) de pe strada Corneliu Coposu nr. 17

Bilete: www.entertix.ro

Festivalul de Teatru "Virgil Flonda"

„Demonismul Uman sau Violonistul Diavolului”,

Ora 19:00 „Demonismul Uman sau Violonistul Diavolului”, pus în scenă de Teatrul Laborator „Arta și Gândul” din Chișinău

Loc: Sala din Clădirea Transilvania
Bilete: www.entertix.ro

Excursie cu iz de toamnă!

Primăria Municipiului Zalău, prin CNIPT, vă invită cu mare drag în cea de-a patra excursie din proiectul „Circuitul anotimpurilor”, o excursie cu miros de toamnă, prin care ne propunem promovarea Municipiului Zalău ca punct de plecare pe diferite trasee turistice din județ.

Program

ora 09:45 – Punct de întâlnire: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău

ora 10:00 – Plecare din Zalău

ora 10:25 – Atelierul de confecționat mărgele din nisip al doamnei Nagy Eva

ora 11:10 – Cetatea Bathory, Șimleu Silvaniei

ora 12:20 – Biserica Reformată, Uileacu Șimleului

ora 13:15 – Degustare de vinuri și produse locale, Aleea beciurilor din Șamșud

ora 15:30 – Întoarcere în Zalău.

Rogvaiv - teatru nonverbal

15 septembrie
Rogvaiv

Ora 12:00 Rogvaiv - teatru nonverbal, recomandat copiilor: 1+
Regia: Delia Gavliţchi
Distribuție: Oana Mardare, Carina Bunea și Cătălin Filip
Intrarea: este liberă, dar se face doar pe bază de rezervare.
Puteţi să rezervaţi locuri aici: https://bit.ly/2k26dzC
Loc: Casa Municipală de Cultură, sala din clădirea Transilvania

19 – 22 septembrie „One World Romania la Zalău”

19 – 22 septembrie

„One World Romania la Zalău”

Joi 19 septembrie

18:00: Vernisajul expoziției „Cicatrice” (de Cosmin Bumbuț și Elena Stancu)

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

20:00: Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (România 2010, regie Andrei Ujică) - 180 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Vineri 20 septembrie

15:30: Gardul de la frontieră (Austria 2018, Nikolaus Geyrhalter) - 112 minute

Loc: Creative Minds Hub

18:30: După Revoluție (România 2010, regie Laurențiu Calciu) - 83 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

22:00: Videogramele unei revoluții (România-Germania 1992, regie Andrei Ujică, Harun Farocki) - 106 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Sâmbătă 21 septembrie

14:00: Distanța dintre mine și mine (România 2018, regie Mona Nicoară, Dana Bunescu) - 89 minute

16:30: După tăcere (România-Franța 2012, regie Vanina Vignal) - 95 minute

19:00: Touch Me Not (România - Republica Cehă - Bulgaria 2018, regie Adina Pintilie) - 123 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

22:00: Piața Universității - România (România 1991, regie Stere Gulea, Vivi Drăgan Vasile, Sorin Ilieșiu) - 72 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Duminică 22 septembrie

13:00: Adio, iarnă! (Winter Ade, Germania de Est 1988, regie Helke Misselwitz) - 115 minute

15:30: Campionul din Balcani (România 2006, regie Reka Kincses) - 89 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

19:00: Fabrici și Uzine. Teatru. Documentar Post-Industrial (România 2019, regie Adina Lazăr) - 90 minute

Loc: Sala de spectacole din Clădirea Transilvania

21:00: Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (România-Germania-Bulgaria-Franța-Republica Cehă 2018, regie Radu Jude) - 140 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Toate filmele vor fi subtitrate în limba română. Intrarea la toate proiecțiile și dezbaterile va fi liberă.

19 – 22 septembrie „One World Romania la Zalău”

19 – 22 septembrie

„One World Romania la Zalău”

Joi 19 septembrie

18:00: Vernisajul expoziției „Cicatrice” (de Cosmin Bumbuț și Elena Stancu)

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

20:00: Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (România 2010, regie Andrei Ujică) - 180 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Vineri 20 septembrie

15:30: Gardul de la frontieră (Austria 2018, Nikolaus Geyrhalter) - 112 minute

Loc: Creative Minds Hub

18:30: După Revoluție (România 2010, regie Laurențiu Calciu) - 83 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

22:00: Videogramele unei revoluții (România-Germania 1992, regie Andrei Ujică, Harun Farocki) - 106 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Sâmbătă 21 septembrie

14:00: Distanța dintre mine și mine (România 2018, regie Mona Nicoară, Dana Bunescu) - 89 minute

16:30: După tăcere (România-Franța 2012, regie Vanina Vignal) - 95 minute

19:00: Touch Me Not (România - Republica Cehă - Bulgaria 2018, regie Adina Pintilie) - 123 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

22:00: Piața Universității - România (România 1991, regie Stere Gulea, Vivi Drăgan Vasile, Sorin Ilieșiu) - 72 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Duminică 22 septembrie

13:00: Adio, iarnă! (Winter Ade, Germania de Est 1988, regie Helke Misselwitz) - 115 minute

15:30: Campionul din Balcani (România 2006, regie Reka Kincses) - 89 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

19:00: Fabrici și Uzine. Teatru. Documentar Post-Industrial (România 2019, regie Adina Lazăr) - 90 minute

Loc: Sala de spectacole din Clădirea Transilvania

21:00: Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (România-Germania-Bulgaria-Franța-Republica Cehă 2018, regie Radu Jude) - 140 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Toate filmele vor fi subtitrate în limba română. Intrarea la toate proiecțiile și dezbaterile va fi liberă.

19 – 22 septembrie „One World Romania la Zalău”

19 – 22 septembrie

„One World Romania la Zalău”

Joi 19 septembrie

18:00: Vernisajul expoziției „Cicatrice” (de Cosmin Bumbuț și Elena Stancu)

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

20:00: Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (România 2010, regie Andrei Ujică) - 180 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Vineri 20 septembrie

15:30: Gardul de la frontieră (Austria 2018, Nikolaus Geyrhalter) - 112 minute

Loc: Creative Minds Hub

18:30: După Revoluție (România 2010, regie Laurențiu Calciu) - 83 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

22:00: Videogramele unei revoluții (România-Germania 1992, regie Andrei Ujică, Harun Farocki) - 106 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Sâmbătă 21 septembrie

14:00: Distanța dintre mine și mine (România 2018, regie Mona Nicoară, Dana Bunescu) - 89 minute

16:30: După tăcere (România-Franța 2012, regie Vanina Vignal) - 95 minute

19:00: Touch Me Not (România - Republica Cehă - Bulgaria 2018, regie Adina Pintilie) - 123 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

22:00: Piața Universității - România (România 1991, regie Stere Gulea, Vivi Drăgan Vasile, Sorin Ilieșiu) - 72 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Duminică 22 septembrie

13:00: Adio, iarnă! (Winter Ade, Germania de Est 1988, regie Helke Misselwitz) - 115 minute

15:30: Campionul din Balcani (România 2006, regie Reka Kincses) - 89 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

19:00: Fabrici și Uzine. Teatru. Documentar Post-Industrial (România 2019, regie Adina Lazăr) - 90 minute

Loc: Sala de spectacole din Clădirea Transilvania

21:00: Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (România-Germania-Bulgaria-Franța-Republica Cehă 2018, regie Radu Jude) - 140 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Toate filmele vor fi subtitrate în limba română. Intrarea la toate proiecțiile și dezbaterile va fi liberă.

Spectacol pentru copii

4 Septembrie

„Micul Prinț”

Ora 19:00 - Spectacol pentru copii - dupa Antoine de Saint-Exupery

Adaptarea și regia: Marius Costache

Scenografie și păpuși: Eduard Cîrlan și Marius Costache

Cu: Mădălina Ignat, Bogdan Costea și Eduard Cîrlan

Durată spectacol: 55 minute

Loc: Curtea Artiștilor ( str. Salamon Joszef, nr. 11)

Intrare gratuită

19 – 22 septembrie „One World Romania la Zalău”

19 – 22 septembrie

„One World Romania la Zalău”

Joi 19 septembrie

18:00: Vernisajul expoziției „Cicatrice” (de Cosmin Bumbuț și Elena Stancu)

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

20:00: Autobiografia lui Nicolae Ceaușescu (România 2010, regie Andrei Ujică) - 180 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Vineri 20 septembrie

15:30: Gardul de la frontieră (Austria 2018, Nikolaus Geyrhalter) - 112 minute

Loc: Creative Minds Hub

18:30: După Revoluție (România 2010, regie Laurențiu Calciu) - 83 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

22:00: Videogramele unei revoluții (România-Germania 1992, regie Andrei Ujică, Harun Farocki) - 106 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Sâmbătă 21 septembrie

14:00: Distanța dintre mine și mine (România 2018, regie Mona Nicoară, Dana Bunescu) - 89 minute

16:30: După tăcere (România-Franța 2012, regie Vanina Vignal) - 95 minute

19:00: Touch Me Not (România - Republica Cehă - Bulgaria 2018, regie Adina Pintilie) - 123 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

22:00: Piața Universității - România (România 1991, regie Stere Gulea, Vivi Drăgan Vasile, Sorin Ilieșiu) - 72 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Duminică 22 septembrie

13:00: Adio, iarnă! (Winter Ade, Germania de Est 1988, regie Helke Misselwitz) - 115 minute

15:30: Campionul din Balcani (România 2006, regie Reka Kincses) - 89 minute

Loc: Sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

19:00: Fabrici și Uzine. Teatru. Documentar Post-Industrial (România 2019, regie Adina Lazăr) - 90 minute

Loc: Sala de spectacole din Clădirea Transilvania

21:00: Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari (România-Germania-Bulgaria-Franța-Republica Cehă 2018, regie Radu Jude) - 140 minute

Loc: Parcul Central din Zalău

Toate filmele vor fi subtitrate în limba română. Intrarea la toate proiecțiile și dezbaterile va fi liberă.

„Haidaț’ pă la noi! Deschideți lada cu zestre sălăjeană”

21 Septembrie

„Haidaț’ pă la noi! Deschideți lada cu zestre sălăjeană”

Orele 10:00 – 17:00

Trimite mesaje rudelor din țară sau străinătate pe cărți poștale oferite de CNIPT Zalău! – Caută standul Municipiului Zalău, de unde vei primi mai multe informații!

Ateliere interactive pentru copii și adulți:

Atelier de pictură pe căni din lut și pe lemn

Atelier de confecționat mărgele și brățări

Atelier de personalizat sacoșe de pânză cu cusături tradiționale sălăjene

Cabina foto - fotografii printate instant, cu componente ale costumului popular/de roman/de dac

Concursuri cu premii:

  • Concurs de sfărâmat mălaiul – câștigătorul primește 2 locuri gratuite la una din excursiile din proiectul „Circuitul anotimpurilor”
  • Concurs de croșetat – câștigătorul primește un set de ață și ace de croșetat
  • Concurs interactiv la stand - „Cufărul cu surprize” – răspunzi corect la întrebări/ghicitori și câștigi unul dintre obiectele și produsele din lada cu zestre sălăjeană

Expoziţie de pictură a Clubului ZalăuArt coordonat de pictor Dumitru Costălaș

Produse artizanale și produse alimentare ale meșterilor populari și producătorilor locali: icoane pictate pe lemn, clopuri din talaş şi paie, cusături și țesături, împletituri din nuiele, obiecte din lemn, produse cosmetice și alimentare din lavandă, produse apicole, diverse sortimente de pălincă, șampanie, cidru și sucuri naturale, siropuri naturale, turtă dulce.

Degustare preparate și produse tradiționale locale: sarmale cu păsat, cocoradă cu brânză, pâine de casă, pancove, ciurigăi, plăcinte, brânzoici, cozonac, pogăcele, cornuleţe cu silvoiţă, miere de albine și diverse sortimente de dulceață, moșocorne, mălai dulce.

Program la scenă

12:00-12:30 Spectacol muzical susținut de Ansamblul Artistic Profesionist „Porolissum” al Casei Municipale de Cultură Zalău

12:30-12:50 Improvizație cu publicul - Biblioteca Județeană „I.S. Bădescu”

12:50-13:00 Scenetă Cununa Secerișului - grup de elevi din comuna Letca

13:00-13:15 Scenetă - copiii de la Asociaţia Inimioare Fericite

13:15-13:40 Moment muzical susținut de Meleg Natalia şi Denisa, din localitatea Mirşid și Ionela Simea, din comuna Zimbor

13:40-14:10 Moment muzical, prezentarea obiceiului de nuntă tradiţională „Găina” şi sceneta „Zilele săptămânii în familie” susținute de Ansamblul „Mândre flori de la Hidig”, din comuna Măierişte

14.10-14:20 Parada costumelor tradiționale sălăjene

14:20-14:50 Tinere talente de la Liceul de Artă „Ioan Sima”

14:50 – 15:10 Spectacol muzical susținut de Fanfara „Promenada” a Casei Municipale de Cultură Zalău

Loc: Piața 1 Decembrie 1918 (Platoul de Marmură)

25 Septembrie

„A fost doar un vis„ – One-woman-show

Ora 19:00 Spectacol de teatru

Cu Andrada Grosu - BIS Teatru

Loc: Curtea Artișilor ( str. Salamon Joszef, nr. 11)

Preț bilet: 20 lei

Biletele sunt disponibile pe www.entertix.ro

18 Septembrie

„Cine pleacă primul, pierde”

Ora 19:00 – Spectacol de teatru

Cu Dumitru Stegărescu și Cristina Ragos

Preț bilet: 20 lei

Biletele sunt disponibile pe www.entertix.ro

11 Septembrie

Te vreau, acum!

Ora: 20:00 – Spectacol de teatru

Cu Adrian Neacșu și Codruța Vasiu

Loc: Curtea Artișilor ( str. Salamon Joszef, nr. 11)

Preț bilet: 20 lei

Biletele sunt disponibile pe www.entertix.ro

21 august
„Clandestino”
Ora: 19:00
- Clandestino - versiune entomologico-muzicală a poveștii diluviene cu Mitică Stegărescu și Claudiu Fălămaș, scenariu inspirat din primul capitol al romanului „O istorie a lumii în 10½ capitole” de Julian Barnes; Scenografie: Amandine Bănescu; muzica: Claudiu Fălămaș
Durata: 1h 30’
Loc: Curtea Artișilor (str. Salamon Joszef, nr. 11)
Preț bilet: 20 lei

www.entertix.ro

Spectacole de teatru pentru copii

23 iulie

Ora 19:00 „Scufița Roșie” - Teatrul Bambilici - Alexandra Gavrilov, Andrei Gîlcescu, Mădălina Ivașcu, Alexandra Mihalache și Alexandru Popa
Intrarea este gratuită pentru toată lumea
Loc: Curtea Artiștilor(Salamon Joszef, 11)
Proiect finațat neramburasbil - Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

24 iulie

 

Ora: 19:00 „Mă cheamă Leila” - După un text de Miriam și Ezra Elia -cu Andrada Grosu, regia: Bogdan Sărătean
Ilustrație muzicală de Charlie Fălămaș și MC Matli
Loc: Curtea Artișilor ( str. Salamon Joszef, nr. 11)
Preț bilet: 20 lei
Bilete: https://www.entertix.ro/evenimente/3666/ma-cheama-leila-24-iulie-2019-curtea-artistilor-zalau.html

Zilele Municipiului Zalău, ediția a XXII-a Festivalul Internațional de Folclor “Ecouri Meseșene”, ediția a XLIV-a FolkFest Zalău, ediția a VIII-a

Luni, 22 iulie

ora 15:00 - Expoziție de pictură “Universul colorat al copilăriei”

Loc: Primăria municipiului Zalău

Vineri, 26 iulie

La scenă

ora 18:00 - 22:00 Festivalul internațional de folclor "ECOURI MESEȘENE" - „Izvoarele Barcăului”, Sâg; „Mugur, mugurel”, Școala Populară de Arte și Meserii, CCAJS; „Someșul junior”, Jibou; „Bujorii Cehului”, Cehu Silvaniei; Palatul Copiilor Zalău; „Barcăul”, Șimleu Silvaniei; „Spiridușii Valcăului”, Valcău de Jos; „Meseșul junior”, CCAJS; Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău; „Cizereana”, Cizer; „Cununa Meseșului”, Horoatu Crasnei; Orchestra de tineret a Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj; „Berekenye”, Cehu Silvaniei; „Csuporka”, Deja; „Járdovány”, Borla; „Árvalány”, Nușfalău.

Loc: Parcarea din spatele Primăriei municipiului Zalău

ora 20:00 – 23:30 - FolkFest - Magda Puskaș; Adrian Bezna; Andrei Maftei; Cristi Buică; Emeric Imre; Horațiu Medveșan; Rareș Suciu.

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Sâmbătă, 27 iulie

ora 10:00 - Ședința festivă de deschidere a Zilelor Municipiului Zalău

Expoziție de pictură

Concert cu Orchestra Simfonică Alegria

Loc: Clădirea Transilvania

ora 15:00 – 17:30 – Muzică și dans -“Fanfara Promenada” a Casei Municipale de Cultură Zalău; Liceul de Artă “Ioan Sima” din Zalău; Palatul Copiilor Zalău; Formația de dans clasic „Arabesque”; Trupa “Belissima”; Trupa “Beat Hunters”; Clubul Sportiv “Alegria”.

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

La scenă

ora: 19:00 – Concert de muzică ușoară -Julia Jianu & trupa Sexy; Sylvia by DJ Rinno; Alexandra Ungureanu & Crush; Talisman; Carla`s Dreams.

ora 23:45 – Show de lasere

Loc: Parcarea din spatele Primăriei municipiului Zalău

Duminică, 28 iulie

La scenă

ora 14:00 – 23:00 - Festivalul internațional de folclor "ECOURI MESEȘENE" -„Sebeșanca”, Sebeș, Alba; „Crai nou”, Brașov; „Mugurelul”, Sighetu Marmației, Maramureș; „Doina Chioarului”, Șomcuta Mare, Maramureș; „Cununa”, Jibou, Sălaj; „Voiniceii Schitului”, Schitu, Olt; Ballet Folclórico de Padre las Casas, Chile; Ansamblul folcloric „Quahuitl de Saltillo”, Mexic; „Someșul”, Jibou; Ansamblul folcloric „Kruna”, Serbia; Ansamblul folcloric „Forgorozsa”, Debrecen, Ungaria; Ansamblul folcloric „Dor Transilvan”, ClujNapoca; Ansamblul folcloric „Slance”, Bulgaria; Ansamblul folcloric „Hop Cup”, Polonia; Ansamblul folcloric „Rovina”, Slovacia; Ansamblul folcloric „Meseșul” cu Veta Biriș, Radu Ciordaș și Sava Negrean Brudașcu; Ansamblul artistic profesionist „Porolissum”.

Loc: Parcarea din spatele Primăriei municipiului Zalău

Perioada 26 – 28 iulie

MEȘTERI POPULARI SĂLĂJENI (vis-à-vis de Oficiul Poștal Zalău)

PROGRAM FESTIVAL POROLISSUM FEST EDIȚIA IX - URZEALA PROVINCIEI DACIA (13 -14 iulie 2019)

SÂMBĂTĂ 13 IULIE 2019  Locație: Complexul Arheologic Porolissum – Amfiteatru

14:00 Zeii fie cu noi! Deschiderea festivalului

14:00 - 18:30 Interacțiunea publicului cu atelierele din taberele militare și ale Muzeului Județean de Istorie

14:30         Prețul libertății. Târgul de sclavi

15:00 Urzeala mișcărilor: dansuri cu Nimfele Dace (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae).

TOMBOLA (prima extragere: costumul de bărbat dac)

15:30         Sub copitele cailor: Sosirea cavaleriei sarmate (demonstrația Vulturilor din Țara Călatei)

16:00         Urzeala ielelor: dansuri cu Nimfele Dace (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae).

TOMBOLA (a doua extragere: costumul de femeie dacă)

16:30         Un nou început: confruntare a sclavilor/gladiatori din școala Ludus Memnii

17:00         Urzeala nimfelor: dansuri cu Nimfele Dace (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

TOMBOLA (a treia extragere: costumul de băiat dac)

17:30  Decizia sorților: confruntare a sclavilor/gladiatori din școala Ludus Tomitanus

18:00         Mesajul dacilor: Oferta de pace este respinsă de ambele părți. Dacii sacrifică solul roman.

19:00 CONCERT:  TREI PARALE, ELVIS RROMANO, SYMPHRESS (PORTA PRAETORIA)

21:30         Urzeala focului: Paradă cu torțe la Porta Praetoria. Ritual pentru declararea războiului. Împăratul Hadrian la confruntările nocturne ale gladiatorilor școlii Ludus Tomitanus în Ringul de foc

22:00         PRETEXTUL – Atacul nocturn al barbarilor cu săgeţi şi proiectile incendiare asupra castrului din lemn (scenă de luptă în faţa Porţii Praetoria).

DUMINICĂ 14 IULIE 2019

10:00-12.00 Urzeala zidurilor Provinciei - excursie pe traseul zidului Provinciei din Poarta Meseșeană la cetatea dacică și turnul roman de pe Dealul Poguior (plecarea din capătul dinspre Moigrad al Ortelecului)

Complexul Arheologic Porolissum-Amfiteatru

13:00 Inaugurarea zilei prin aprinderea focului sacru

13:00-16:30 Urzeala savorilor lui Apicivs - demonstrație de gătit cu degustare după rețete antice ale Asociațiilor de reconstituire istorică prezente la festival

TOMBOLA (prima extragere: costumul de bărbat roman)

13:00         Ave, Imperator, morituri te salutant! – lupte între gladiatorii școlii Lvdvs Memnii

Cel mai iscusit arcaș - concurs între arcașii asociațiilor

13:30 Urzeala muzicii -dansuri cu Nimfele Dace (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

14:00         Ciocnirea titanilor! Lupte între gladiatorii Școlii Lvdvs Tomitanvs

14:30         Urzeala fierului! Confruntare armată între romani și barbari. Premisele bătăliei finale.

15:00         Urzeala lui Orfeu - dansuri cu Nimfele Dace (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

15:30 Acordarea diplomelor de participare pentru asociații

TOMBOLA (a doua extragere: costumul de femeie romană)

16:00 Urzeala muzei Euterpe - dansuri cu Nimfele Dace (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

16:30 Deplasare în Paradă în zona Porții Praetoria pentru bătălia finală (traseu Amfiteatru-Castru-Porta Praetoria)

17:00         Urzeala armelor: Bătălia finală. Riposta romană/pacificarea barbarilor și reorganizarea Daciei. Nașterea Daciei Porolisenssis.

TOMBOLA - a treia extragere: costumul de băiat roman.

18 :00 Închiderea festivalului

Notă: Pe durata celor două zile de program publicul va participa la diferite ateliere interactive ale Muzeului Județean de Istorie și Artă din Zalău: prepararea pâinii antice, a vinului aromatizat, modelaj în lut, realizare de podoabe antice și alifii naturale, la jocuri romane (Delta, Rota și altele), selfie-uri cu ținute romane sau dacice, la atelierele de tir cu arcul și la atelierele taberelor militare.

Asociaţiile participante: Asociaţia Amicii Muzeului – Zalău, Asociaţia Castrum Novis – Sibiu, Asociaţia Culturală Tomis – Constanța, Nimfele Daciei – Zalău, Vulturii din Țara Călatei – Stana, Asociaţia Virtus Antiqua – Cluj Napoca, Asociația Milites Marisensis – Târgu Mureș, Asociația Enciclopedia Dacica – Alba Iulia, Asociația Cavalerul Danubian – Craiova

Program transport public gratuit

STAȚIA BIBLIOTECA JUDEȚEANĂ      ORĂ URCARE            ORĂ COBORÂRE

SÂMBĂTĂ 13 IULIE 2019                       13, 13:30                      23

DUMINICĂ 14 IULIE 2019                      12, 12:30                      18:30

Tu-riști în excursia de vară!?

Nu vă faceți planuri pentru ziua de 6 iulie! Continuăm proiectul „Circuitul anotimpurilor” cu excursia de vară.

Singurul risc este să te simți bine, să-ți placă locurile minunate, pe care le vom vizita și oamenii ospitalieri, care ne primesc, și să-ți dorești să retrăiești această aventură.

Preț transport: 22 lei.

Excursia va fi organizată pentru un grup de 32 de persoane. Vă așteptăm să vă înscrieți la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău, situat în Clădirea Transilvania, Piața Iuliu Maniu nr. 4 – 6, zilnic, între orele 9 – 17, până în 3 iulie.

Program:

ora 09:45 – Punct de întâlnire: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău

ora 10:00 – Plecare din Zalău

ora 10:40 – Mănăstirea „Sfânta Treime”, Bic

ora 12:00 – Biserica Reformată, Crasna

ora 12:45 – Cultura de trandafiri de dulceață a familiei Moșu, Plesca; Casa Lupuț  - monument istoric și Casa tradițională din Cizer

ora 15:45 – Păstrăvăria Tusa

ora 16:25 – Izvoarele Barcăului și Rezervația Tusa-Barcău

ora 17:00 – Întoarcere în Zalău.

„Per pedes” pe limes & Brunch la Castrul Roman de la Porolissum

Orele 09:00 - 17:00 – excursie pe limes-ul roman, cu pornire din Zalău (din stația de autobuz, adiacentă Complexului Comercial „Silvania”),

- distanța - în jur de 5 km, pe jos, până la Complexul Arheologic Porolissum, îndrumați de un ghid de la Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău.

- brunch la Castrul roman de la Porolissum, organizat în colaborare cu pensiunea Casa Romană din Moigrad și producătorii locali.

- pentru a parcurge în condiții normale acest traseu, recomandăm purtarea unui echipament adecvat pentru drumeții montane.

Preț brunch: 45 lei.

Excursia va fi organizată pentru un grup de 20 de persoane. Vă așteptăm să vă înscrieți la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău, situat în Clădirea Transilvania, Piața Iuliu Maniu nr. 4 – 6, zilnic, între orele 9 – 17, până în 27 iunie.

„Te vreau, acum!”

ora 19:00 Spectacol de teatru „Te vreau, acum!”. Distribuția: Codruța Vasiu și Adrian Neacșu

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor

Pentru achiziționarea biletelor apelați cu încredere la Agenția Teatrală: 0742 860 457.

Cetăți, castele și conace din județul Sălaj

Ora 12:00 Vernisajul ,,Cetăți, castele și conace din județul Sălaj. Povestea unei încăperi”

Loc: Galeria de Artă ,,Ioan Sima”

Intrarea liberă

Noaptea Muzeelor la Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău

15 mai 
Ora 13:00 - Teatru „N-a fost războiul nostru”
Loc: Galeria de Artă Ioan Sima

18 mai 
Ateliere interactive 
Orele 14:00 - 15:00 - Gândaci și păianjeni din lut; Fluturi 
Orele 15:00 - 16:00 - Arta mozaicului; Linogravură: Flori și portrete
Orele 16:00 - 17:00 - Arme și unelte în preistorie; Haina il face pe om -concurs pe familii 
Orele 17-18 - Joaca de-a timpul
Orele 18-20 - Muzeul istoriilor subiective
Loc: Curtea muzeului, str. Unirii nr. 9
Vizite 
Orele 20:00 - 00:30 - Vizită gratuită la Secția de Istorie ,,Vasile Lucăcel” și la Galeria de Artă ,,Ioan Sima”. Acces cu preț redus la CLIO HIGH-TECH

19 mai 
Orele 14:00 - 17:00 - Expoziție ,,Un secol de radiodifuziune” și demonstrație: Pe undele radioului - în parteneriat cu Casa Muzeu ,,Radio Nostalgia” Brusturi

Ateliere interactive 
Orele 14:00 - 15:00 - Coroana regilor și reginelor României; Micii meșteri mari
Orele 15:00 - 15:30 - Atelier de magie; Pâinea noastră cea de toate zilele
Orele 15:30 - 17:00 - Dacii și romanii la jocurile olimpice
Orele 17:00 - 18:30 - Concurs de tras cu arcul
*Progamul poate suferi modificări, urmăriți pagina evenimentului (bifând particip sau interesat(ă)) pentru a fi la curent cu toate informațiile și update-urile.

Interpreți: Alex Harding și Lucian Ban

Lansarea albumului DARK BLUE

Ora:18:00

Loc: Centrul de Cultură și Artă al județului Sălaj, sala „Dialoguri europene”

Intrarea liberă

„Poemele luminii” – Recital Lucian Blaga

Ora 18:00

Loc: Centrul de Cultură și Artă al județului Sălaj

Intrarea gratuită

Din nou în excursie pe meleaguri sălăjene !

Următoarea excursie din jurnalul nostru de călătorii în județul Sălaj va avea loc în 11 mai, de la ora 10:00. Și, așa cum v-am obișnuit deja, locurile pe care le vom vizita sunt, și de această dată, inedite. 

Program:

ora 09:45 – Punct de întâlnire: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău

ora 10:00 – Plecare din Zalău

ora 10:40 – Cripta familiei Jósika, comuna Surduc

ora 11:30 – Biserica de lemn „Sfânta Maria”, din Letca

ora 12:15 – Mănăstirea „Sfânta Maria”, din Rus

ora 13:30 – Casa tradițională din Răstoci - monument istoric

ora 14: 45 – Stupina Meseșan, din Jac

ora 16:00 – Întoarcere în Zalău.

Vernisaj expoziție „Paștile Domnului, Paștile”

13:00 - 15:00 -  reconstituirea unui interior de casă țărănească aranjat de sărbătoare, cu toate textilele de interior expuse, și a unei biserici pregătită să primească la rugăciune creștinii, înaintea Învierii.

Loc: Galeria de Artă „Ioan Sima” Zalău

Atelier – Păsări din ou, ornamente pentru Paști

Ora: 11:30 - Păsările din ou sunt ornamente pentru Paști după o tehnică veche, învățată de la străbunica, Măriuța Licuții, pe care am avut-o alături în 2016 la reconstituirea nunții sale, și care acum, din păcate, nu se mai află printre noi. Atelierul este în cinstea ei, pe 20 aprilie 2019 ar fi împlinit 97 de ani. 

 La finalul atelierului, de la oră 15:00, îl vom avea alături pe Cătă Țuțu alături de câțiva dintre superbii săi cai, și de la care vom afla povești despre călărie și terapie prin joc cu aceștia.

 Vă așteptăm cu nerăbdare! 

Loc: Casa țărănească din Marin nr 421

Preț: 15 lei ( include materialele)

Participarea are loc doar pe bază de înscriere la nr de telefon 0743534050 sau completând formularul de mai jos:  https://forms.gle/Nr4EbLgXWheyNbZW6.

Piesa de teatru : „5 acte de dragoste”

Ora 19:00

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor din Zalău

Preț bilet: 60 lei

Împreună, Cristina Deleanu și Eugen Cristea coboară dragostea într-o familie caldă, unde pasiunea pentru scenă s-a transformat într-o căsnicie frumoasă şi durabilă. Povestea, fără prezentări pompoase şi stiluri extravagante, le poartă semnătura.

Ora 18:00 „Fabula tainei bine păstrate” și respectiv „Șiretenia și dreptatea judecătorului” de Alejandro Casona. Din distribuție fac parte actori ai Asociației Trupei de teatru „Noi și… atât” din Mediaș.

Loc: Sala de spectacole din Clădirea Transilvania

Intrarea se face pe bază de invitaţii în limita locurilor disponibile. Invitațiile se găsesc la Casa Municipală de Cultură Zalău începând din data de 21 martie 2019 după următorul program:

Luni - joi: 08:00 - 16:00

Vineri: 08:00 - 13:00

Jazz la Centru! Bega Blues Band

Ora 18:00

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, sala „Dialoguri europene”

Intrarea liberă, în limita locurilor disponibile

Program:

ora 09:45 – Punct de întâlnire: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău

ora 10:00 – Plecare din Zalău

ora 10:30 – Șura de la Jac, comuna Creaca

ora 11:35 – Vizită atelierul meșterului clopar, Augustin Mureșan, din Gârbou

ora 12:10 – Vizită atelierul meșterului cojocar, Zaharie Rusan, din Solomon

ora 13:30 – Biserica de lemn „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” și Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului”, din Bălan

ora 15:00 – Întoarcere în Zalău.

Preț transport: 25 lei

Înscrierile se fac în limita locurilor disponibile până în data de 21 februarie la Centrul de Informare și Promovare Turistică Zalău, situat în Clădirea Transilvania, Piața Iuliu Maniu nr. 4 – 6, zilnic, între orele 9 – 17.

Târg de mărțișoare

Ora 9:00 Târg tradițional de mărțișoare, a IX-a ediție.

Participanți: meșteri populari și elevi din județul Sălaj care vor confecționa și expune mărțișoarele pentru public

Loc: Centrul de Cultură și Artă, sala „Dialoguri Europene”

ora 19:00 Concert simfonic susținut de Filarmonica de Stat „Dinu Lipatti” din Satu-Mare

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor

Intrarea pe bază de invitații, în limita locurilor disponibile

Invitațiile se pot ridica de la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău începând din 30 ianuarie,după următorul program :

Luni-Joi : 12:00 – 18:00

Vineri : 12:00 -15:00

Recitalul de poezie „Domnule și Frate Eminescu”

Ora 19:30 - Recitalul de poezie „Domnule și Frate Eminescu” susținut de actorul și directorul Teatrului Național Radu Stanca din Sibiu și al Festivalului Internațional de Teatru, Sibiu, Constantin Chiriac.

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj, sala „Dialoguri Europene”

”Hai să dăm mână cu mână”

ora 16:00 - Spectacol muzical-coregrafic ”Hai să dăm mână cu mână”

Cu participarea: Ansamblul Artistic Profesionist „Porolissum”, soliști vocali: Claudiu Costinaș, Andreea Vălean Indrecan, Aurora Moga Popovici, Rodica Pop Seling, Ileana Domuța Mastan și Vasile Coca. Invitat: Radu Ciordaș.

Loc : Casa de Cultură a Sindicatelor

Intrarea liberă, pe bază de invitaţii în limita locurilor disponibile.

Invitațiile se găsesc la Casa Municipală de Cultură Zalău începând din data de 16 ianuarie 2019 după următorul program:

Luni-joi: 11:00-18:00

Vineri: 11:00-15:00

Ora 18 :00- Spectacol aniversar „10 ani Hora Tv”

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Preț bilet: 50 lei

Invitați: Aurel Tămaș, Puiu Codreanu, Lena Miclăuș, Benone Sinulescu, Angela Rusu, Ciprian Picovici, Văru Săndel, Vasile Coca, Cosmin Marta, Florica Tomoiagă, Lucian Drăgan, Ionela Moruțan, Anuța Iuga, Felix Gălan, Ioan Dordoi. Acompaniază orchestra „Lăutarii din Ardeal”, dirijor: Lucian Madiar.

Program casa de bilete:

Luni-Vineri 13:00-18:00

Mergem în excursie pe urmele istoriei și ale Marii Uniri

Programul excursiei    

ora 09:45 – Punct de întâlnire: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău

ora 10:00 – Plecare din Zalău

ora 10:15 – Monumentul lui Mihai Viteazu, din Guruslău

ora 11:00 – Vizită Biserica Greco- Catolică „Fecioara Maria” și „Dreptul Simeon”, din Bocșa

ora 12:00 – Parcul Eroilor, din Sălăjeni

ora 12:40 – Vizită la atelierul meșterului cioplitor în lemn, Andrei Șule, din Sărmășag

ora 13:50 – Vizită Biserica de lemn „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril”, din Derșida

ora 14:40 – Vizită Complexul Cultural „Șincai – Coposu” și Mănăstirea „Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul”, din Bobota

ora 16:00 – Întoarcere în Zalău.

Așteptăm să vă înscrieți la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău, situat în Clădirea Transilvania, Piața Iuliu Maniu nr. 4 – 6, zilnic, între orele 9 – 17, până în 17 octombrie. Excursia va fi gratuită și, din motive de organizare, respectiv de contractare a mijlocului de transport, vă invităm să considerați înscrierea, fermă.          

Simpozionul Internațional de Arte Vizuale „Arta în Grădină”, ediția a VII-a

8-18 Octombrie

Tema: IZVORUL înțeles ca gură a apei vii sau a apei neprihănite

Artiști: Horea Paștina (București), Mihai Sârbulescu (București), Cristian Dițoiu (București), Marian Dobre (Cluj Napoca), Alexandru Antonescu (Alba Iulia), Radu Șerban (Cluj-Napoca), Crinela Antonescu (Alba Iulia) și George Mircea (București). Din Italia va participa pictorul Valeriu Paladi.

Pas cu pas, zi după zi, cei ce vor trece pragul Grădinii îi vor putea însoţi pe artiştii invitaţi în acest an în aventura lor de a redescoperi, reînvia, și interpreta acest loc geometric definit deopotrivă de aerul romantic al castelului Wesselényi şi de cel futurist al cupolelor geodezice.

Loc: Grădina Botanică „Vasile Fati” Jibou

 

17 Octombrie

Expoziția maestrului Horea Paștina

Ora: 17:00

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Ziua portului și a gastronomiei maghiare

18.00 Trupa „Operett Group ProjeKt” – artiştii Operei Maghiare din Cluj-Napoca

Locaţia: Clădirea Transilvania Zalău

Duminică, 23 septembrie

12.00 Defilarea portului popular „Szüreti felvonulás”

13.00 Întâlnirea etnicilor maghiari din judeţul Sălaj – programe culturale

16.00 Trupa „Karaván” – program pentru copii

18.00 Formaţia „Dynamit”

20.00 Formaţia „Nagy Feró és a Beatrice”

Foc de artificii

Locaţia: Parcul din spatele Primăriei Zalău

Întâlnirea olarilor

Program pentru copii

Concurs „bográcsos”

Dansuri populare

Meşteşuguri populare

Corturile localităţilor

Ziua portului și a gastronomiei maghiare

19.00 Conferinţa privind trecutul, prezentul şi viitorul oraşului nostru, Zalău

Locaţia: Centrul de Cultură şi de Artă al Judeţului Sălaj

Ziua portului și a gastronomiei maghiare

17.30 Expoziţia de arte plastice a taberei din Jebucu, ediţia a XIII-a

18.00 Prezentarea cărţii „Bocsáss meg, Ginsberg” de către Markó Béla

Locaţia: Centrul de Cultură şi de Artă al Judeţului Sălaj

 

Festivalul „One World Romania la Zalău”

Seara de Gală „One World Romania la Zalău”

ora 19:00 „Cealaltă parte a tuturor lucrurilor”film documentar - subtitrat în limba română

Regia: Mila Turajlic

Acordul părinților pentru copii sub 12 ani / Câștigător al Trofeului One World Romania 2018

Loc: Sala de spectacole din Clădirea Transilvania

Intrarea gratuită

Festivalul ”One World România la Zalău”!

Ora 15:30 – ”Sexpertul vă răspunde”

SUA 2017

Regia : Vaishali Sinha

Film documentar subtitrat în limba română

Loc : Clădirea Transilvania

Intrarea gratuită

Ora 18:00 - „Marele jaf comunist”, film documentar

România 2004

Regia: Alexandru Solomon

Invitat: regizorul Alexandru Solomon

Loc: Clădirea Transilvania

Intrarea gratuită

 

Ora 21:00 – ”Un pas în urma serafimilor” – film de ficțiune

România 2017

Regia : Daniel Sandu

Produs de Ada Solomon

Invitați : producătoarea Ada Solomon și regizorul Daniel Sandu

Loc : Clădirea Transilvania

Intrarea gratuită

Festivalul ”One World România la Zalău” !

Ora 15:00 – ”Țara moartă” – film documentar

România 2017

Regia : Radu Jude

Invitați: producătoarea Ada Solomon

Loc: Clădirea Transilvania

Intrarea gratuită

Ora 17:30 – ”Soldații. Povestea din Ferentari” – film de ficțiune

România 2017

Regia: Ivana Mladenovic

Produs de Ada Solomon

Invitați : producătoarea Ada Solomon și regizoarea Ivana Mladenovic

Loc: Clădirea Transilvania

Intrarea gratuită

 

Ora 20:30 – ”Inimi cicatrizate” – film de ficțiune

România 2016

Regia : Radu Jude

Produs de Ada Solomon

Invitați : producătoarea Ada Solomon și actrița Ivana Mladenovic

Loc : Clădirea Transilvania

Intrarea gratuită

”DACIKA – Tribut Eroilor”

Ora 19:30 – ”DACIKA – Tribut Eroilor” - concept muzical original, menit a simboliza printr-un produs artistic de cel mai înalt nivel profesional şi de o deplină decenţă cele două evenimente de maximă importanţă din istoria modernă a României: Primul Război Mondial și Marea Unire.

Invitați: Soliști și muzicieni ai Teatrului de Operetă și Musical ”ION DACIAN” din București

Loc: Amfiteatrul Castrului Roman de la Porolissum, Moigrad

Intrare liberă

„HAIDAȚ’ PĂ LA NOI! DESCHIDEȚI LADA CU ZESTRE SĂLĂJEANĂ!”

Între orele 13:00-19:00

-trimite mesaj rudelor din țară sau străinătate pe cărți poștale oferite de CNIPT Zalău!

-ateliere interactive pentru copii și adulți de confecționat broșe, mărgele și brățări, atelier de pictură

-produse artizanale și produse alimentare ale meșterilor populari și producătorilor locali: icoane pictate pe lemn, clopuri din talaş şi paie, cusături și țesături, împletituri din nuiele, produse cosmetice și alimentare din lavandă, diverse sortimente de pălincă, șampanie, turtă dulce.

-degustare preparate și produse tradiționale locale: plăcinte, sarmale cu păsat, cocoradă cu brânză, tioște, pâine rotundă de casă, pancove, miere de albine și diverse sortimente de dulceață, moșocorne, mălai dulce.

-tombolă

Loc: Pe aleile din Parcul Central Municipal

Ora 16:00-16:15

Prezentarea proiectului de promovare turistică „Hoinar prin Sălaj”-prof. Mirel Matyas

Ora 16:15-16:25

Lavanda de leac și nielcoșag-Coșul cu Lavandă

Ora 16:25-17:00

Proiecția scurtmetrajului „Oamenii din Dealul Țarinei”

Prezentare –portretul lui Iuliu Maniu, artizanul Marii Uniri – prezintă preot Cristian Borz

Ora 17:00-17:15

Cântece și strigături – Grup vocal „Dealul Țarinii” Bădăcin

Ora 17:15-18:15

Spectacol muzical –coregrafic susținut de Ansamblul Folcloric „Columna” și Ansamblul Artistic Profesionist „Porolissum” ale Casei Municipale de Cultură Zalău

Loc: amfiteatrul Parcului Central Municipal

SYMPHONIC JAZZ IN TRANSYLVANIA

Ora 19:00 - Elena Mîndru & Orchestra Română de Tineret celebrează Centenarul României cu un concert inedit de jazz simfonic în Zalău

DIRIJOARE:
Cosette Justo Valdés (Cuba/Germania) SOLIȘTI:
Elena Mîndru - voce (România)
Tuomas J. Turunen – pian (Finlanda)
Michael Acker – contrabas (România)
Borislav (Bobby) Petrov – tobe (Bulgaria)
Dan Variu - fluier tradițional (România)Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor

Intrarea se va face pe bază de invitații.

Invitațiile se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură, începând din 30.08.2018.

Manifestările omagiale de la Guruslău

ora 16:00 Deschiderea oficială la Monument

orele 17:00 – 23:00 Program artistic la scenă: Ansamblul „Bocşana” (Bocşa) și Școala Populară de Arte și Meserii a CCAJS; Ansamblul „Járdovány” (Borla); Ansamblul folcloric „Meseşul” al CCAJS cu secţia română şi secţia maghiară; Formaţia de dansuri „Árvalányhaj” (Nuşfalău); Ansamblul „Someşul” (Jibou);Erika Papp; Grigore Grigoruţ.

Invitaţi: Ionuț Dîrjan, Călin Hădade, Julian Tanța și Denisa Blaga; Flaviu Pop şi „Sălăjenii”.

ora 23:00 Foc de artificii

Loc: Guruslău

Intrarea liberă

Zilele Municipiului Zalău, ediția a XXI-a

ora 14:00 Festivalul Internațional de Folclor „ECOURI MESEȘENE”

• Ansambluri folclorice participante la Festivalul „Someș, cântecele tale” - din județele: Olt, Satu Mare, Maramureș, Alba, Cluj și Sălaj;

• Ansambluri folclorice din Israel, Italia, Spania, Ungaria, Bulgaria, Polonia și Slovacia, Ansamblul folcloric „Someșul”, Jibou

• Ansamblul folcloric „Meseșul” al Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj cu solistul vocal Ovidiu Someș Purdea

• Ansamblul Artistic Profesionist „Porolissum” al Casei de Cultură Zalău cu soliștii vocali Mariana Anghel, Adriana Anghel și Cornel Borza

• Ansamblul folcloric „Someșul”, Jibou

Prezentator: Ovidiu Someș Purdea

• Zonă de street food și meșteri populari

26 – 29 iulie – Sculptură în lemn cu drujba „Zalău – Loc de poveste”, ediția I (în Grădina Colegiului Național „Silvania”)

Loc: Scena amplasată vis – a – vis de Oficiul Poștal Zalău

Zilele Municipiului Zalău, ediția a XXI-a

ora 15:00 Spectacol de muzică și dans

• Fanfara Promenada

• Liceul de Artă „Ioan Sima” Zalău

• Palatul Copiilor Zalău

• Formația de dans clasic „Arabesque”

• Trupa „Belissima”

• Trupa „Beat Hunters”

• Clubul Sportiv „Allegria”

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal Zalău

ora 19:00 Spectacol de muzică ușoară

• Seroiu Chirilă & Band

• Sylvie Etno

• Vunk

• Horia Brenciu & HB Orchestra

Prezentator: Cosmin Seleși

• Zonă de street food și meșteri populari

26 – 29 iulie – Sculptură în lemn cu drujba „Zalău – Loc de poveste”, ediția I (în Grădina Colegiului Național „Silvania”)

00:00 Foc de artificii

Loc: Scena amplasată vis – a – vis de Oficiul Poștal Zalău

Zilele Municipiului Zalău, ediția a XXI-a

ora 18:00 Festivalul Internațional de Folclor „ECOURI MESEȘENE”, ediția a XLIII-a

Formații și ansambluri folclorice de copii și tineret din județul Sălaj

• „Izvoarele Barcăului”, Sâg;

• „Bujorii Cehului”, Cehu Silvaniei

• Palatul Copiilor Zalău

• Liceul de Artă „Ioan Sima”, Zalău

• „Cizereana”, Cizer

• „Someșul Junior”, Jibou

• „Meseșul Junior”, Zalău (CCAJS)

• Școala Populară de Artă și Meserii Zalău (CCAJS)

• „Cununa Meseșului”, Horoatu Crasnei

• Clubul Copiilor, Cehu Silvaniei

• „Barcăul”, Clubul Copiilor Șimleu Silvaniei

• Formația de dansuri „Táncoska”, Zalău – „Járdovány”,” Borla

• „Bokreta”, Crasna și „Berekenye”, Cehu Silvaniei

Prezentator: Adina Chirilă

• Zonă de street food și meșteri populari

26 – 29 iulie – Sculptură în lemn cu drujba „Zalău – Loc de poveste”, ediția I (în Grădina Colegiului Național „Silvania”)

Loc: Scena amplasată vis – a – vis de Oficiul Poștal Zalău

ora 20:00 „FolkFest”, ediția a VII-a. Interpretează: Magda Pușcaș, Rareș Suciu, Adrian Bezna, Adrian Mărgineanu, Cristi Buică, poetul Andrei Maftei.

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal Zalău

„Machete Glamour Team”, ediția I

Evenimentul este un festival culinar, un show 100% live în aer liber, aflat la prima ediție, pregătit cu multe surprize culinare, chiar și tombolă cu premii.

Surprizele culinare făcute cu multă pasiune, dăruire și profesionalism de către executiv chef Adrian Szucs & The Team.

Loc: În parcarea restaurantului Glamour, situat pe Strada Parcului nr. 2, din Zalău.

Intrarea liberă

Serbarea Câmpenească „Simion Bărnuțiu -Istorie și tradiție locală”

- o manifestare culturală anuală, dedicată marelui om politic, istoric, filozof și pedagog, Simion Bărnuțiu, realizată prin efortul autorităților și al bocșenilor, pentru toți cei care îndrăgesc satul și care doresc să-i descopere trăirile artistice exprimate prin literatură, pictură, sculptură, meșteșuguri. O sărbătoare de suflet în „An Centenar”.

Loc: Bocșa

Intrarea liberă

„Zilele Au Gust la Marin”, ediția a 3-a

Defilarea portului popular - 100 de porturi din toate zonele țării Moment artistic - Centenarul Marii Uniri

Vernisaj:

- 100 de fotografii vechi din Marin

- Icoane pictate pe sticlă - Ligia Alexandra Bodea

- Drumul Bisericilor de lemn din Sălaj Patricia Tomas (fotografie)

Sculptură în lemn- Sandor Dan

Recital de poezie

Costina Florian

Fiii Marinului / Marin, Sălaj

Muzica arhaica, Mierla Neagră, Cercul Întreg, Florica Criste, Rad Florian (vioară cu goarnă), Varga Vasile (gordona), Aurel Haraga (braci), Darian Ionuț Pop (vioară), Chiba Gligor, Lazoc Daliana, Francesca Ana, Denisa Blaga, Chiuitoarele din Marin, Mariana Oprea, Torcoş Ioan (fluier), Șandor Mihai (fluier), Șandor Florian, Ovidiu Petru (tobă), Gozman Mihai, Muiereasca (coregraf: Adriana Lung)

Sfatul batrânilor

Teatru

Guzu Grigore Silviu și teatru țărănesc

Reconstituirea unei secvențe din viața unui țăran

Oaia la groapă

Gheorghe Căpușan, Mircea Groza, Matiș Marius

Maratonul filmelor românești IIILoc: Marin nr.174 județul Sălaj

Intrarea liberă

https://www.wearehere.ro/p/zilele-au-gust-la-marin

„Zilele Au Gust la Marin”, ediția a 3-a

Degustare

-      plăcintă cu cânepă, pită pă vatră și frunză de șelată, pită cu prune, mălai (pâine), mălai dulce (cu prune), vărzar și cozonac, „pupeze pântru fetițe”, „colacei pântru băieței, turte pă cucute guiaș păpuși (sarmale), sirop de cedru (Veverișa cu opinci, CJ )

Ateliere

Coltul Romanesc – cusături; Leontina Prodan - Păpușa Fata din Grădina Zmeilor; Emma Ioana Popescu - pictură | personaje mitologice românești; Ioan Ghiurca - sculpturi de lemn în sticlă; Prodan ProTeatru – teatru; Ana Peștean – roizălit; Maxim Ioan- sculptură în lemn; Maria Toma -confecționare muruni; împletituri; păpuși din pipirig; modelaje din lut

Jocurile copilăriei

Gheorghe Capușan, Mircea Groza, Matiș Marius - Pregătirea oii la groapă

Foc de tabără | clisă pticurată

Maratonul filmelor romanești II

„Zilele Au Gust la Marin”, ediția a 3-a

Vineri (seara) - 20 iulie 2018

Maratonul filmelor romanesti I

13 iulie - Festivalul Internațional de Folclor „La Fântâna Dorului”, a XVIII-a ediție

Ora 18 :00 – la spectacole vor participa 18 formații artistice din Republica Moldova, Ucraina (Regiunea Cernăuți și Regiunea Transcarpatia), Ungaria și România.

ora 18:30 - parada portului, cântecului și jocului popular

Loc: scena din Parcul Cetății a orașului Șimleu Silvaniei

14 iulie

Ora 18 :00 – la spectacole vor participa 18 formații artistice din Republica Moldova, Ucraina (Regiunea Cernăuți și Regiunea Transcarpatia), Ungaria și România.

Ora 21:00 - concert de muzică ușoară cu formațiile Desperado și Mircea Rusu Band.

Loc: scena din Parcul Cetății a orașului Șimleu Silvaniei

15 iulie

Ora 18 :00 – la spectacole vor participa 18 formații artistice din Republica Moldova, Ucraina (Regiunea Cernăuți și Regiunea Transcarpatia), Ungaria și România.

Loc: scena din Parcul Cetății a orașului Șimleu Silvaniei

05 Iulie - Turneul național „Romantic Fusion”

ora 18:30 – Recital de flaut și pian

Ruxandra Rus - flaut

Despina Ilieva - pian

Pe muzica de Schubert, Dvorak, Franck

Loc: sala „Dialoguri europene” a Centrului de Cultură și Artă Sălaj

Zestrea și păstrarea ei

Ora 14:00 - vernisaj de etnografie sub genericul Zestrea și păstrarea ei”

-       masă rotundă „Florile de sânziene și florile costumului popular sălăjean”

Loc: Muzeul de Artă „Ioan Sima”

30.06 – 01.07 Porolissum Fest – VIII Festivalul Roman Zalău – Porolissum – XIV „La Porțile de Fier ale Daciei”

Program:

30 iunie 2018

13:00-18:00 - Interacțiunea publicului cu atelierele din taberele militare și ale Muzeului Județean de Istorie

13:00 - Sub semnul Victoriei – antrenamente ale gladiatorilor (Lvdvs Tomitanvs-Constanţa)

13:30 - Dansuri arhaice – Nimfele Daciei (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

15:30 - La țintă-întrecere la tir cu arcul a reprezentanților asociațiilor de reconstituire istorică

16:00 - Dansuri arhaice – Nimfele Daciei (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

20:00-20:30 - Deplasare la Porolissum Porta Praetoria

20:30 - Zborul Corbului-concert al proiectului muzical Corbu

21:30 - Declararea ostilităților romane împotriva Daciei. Împăratul Domițian îl deleagă pe generalul Cornelius Fuscus ca și comandant al campaniei militare (1931 de ani de la conflictul din 87 d. Chr.)

22:00 - Pe cărări nebătătorite ATACUL– asediul nocturn al romanilor cu săgeţi şi proiectile incendiare asupra cetății dacice din lemn (scenă de luptă în faţa Porţii Praetoria)

Loc: Zalău – Platoul de marmură – Taberele Militare

1 iulie 2018

10:00-12:00 - La porțile romane ale Provinciei- excursie la fortificația romană din trecătoarea Poarta Meseșeană (plecarea de la capătul dinspre Moigrad al Ortelecului)

Loc: Complexul Arheologic Porolissum

 

1 iulie 2018

13:00-17:00 - Interacțiunea publicului cu atelierele din taberele militare

13:00 - Ave, Imperator, morituri te salutant! – lupte de gladiatori (Școala Lvdvs Memnii-Cluj)

13:30 - Dansuri arhaice – Nimfele Daciei (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

14:00-16:30 - Tombola (prima extragere).

Pe urmele lui Apicivs-demonstrație de gătit cu degustare după rețete antice ale asociațiilor de reconstituire istorică prezente la festival

14:00 - Ave, Imperator, morituri te salutant! – lupte de gladiatori (Școala Lvdvs Tomitanvs-Constanţa)

14:30 - Artizanii războiului! Demonstrații de reconstituire istorică ale romanilor și barbarilor

15:00 - Tombola (a doua extragere).

Istoria de lângă noi! Demonstrații de reconstituire istorică ale romanilor și dacilor

15:30 - Valetudinarium- demonstrație de îngrijire a răniților în spitalul roman de campanie

16:00 - Dansuri arhaice – Nimfele Daciei (Şcolile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

16:30-17:00 - Deplasare în Paradă în zona Porții Praetoria pentru bătălia finală (traseu Amfiteatru-Castru-Porta Praetoria)

17:00 - Marte Invictus – 1930 de ani de la cea dintâi bătălie de la Tapae din anul 88 d. Chr. (La Porta Praetoria)

Tombola - extragerea Marelui Premiu. Salutul trupelor adresat publicului

Loc: Amfiteatru - Taberele Militare

       

Program autobuze:

Urcare spre Porolissum din centru din fața Bibliotecii Județene,

Sâmbătă 30 iunie 2018 - Orele 19:00; 19.30  

Duminică 1 iulie 2018 - Orele 12:00; 12:30    

Coborâre de la Porolissum

Sâmbătă 30 iunie 2018 - Orele 23:00    

Duminică 1 iulie 2018 - Orele 18:30

26 - 28 iunie - Festivalul de Film Tenaris CineLatino

26 iunie

ora 22:00 proiecția filmului „Un soi de familie” (Argentina)

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrarea liberă

27 iunie

ora 17:00 proiecția documentarului „România neîmblânzită” (România)

ora 19:00 proiecția filmului „Ghinionistul” (România)

Loc: sala de spectacole din Clădirea Transilvania

ora 22:00 proiecția filmului „Un pas în urma serafimilor” (România)

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrarea liberă

28 iunie

ora 17:00 proiecția filmului „O femeie fantastică” (Chile)

ora 19:00 proiecția filmului „Charlestone” (România)

Loc: sala de spectacole din Clădirea Transilvania

ora 22:00 proiecția filmului „În căutarea nevrotică a serenității” (Brazilia)

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrarea liberă

23-24 iunie - Festivalului Internațional al Dansului și Cântecului Codrenesc – a XX-a ediție

23 iunie

20:00 – formaţia „Bertici Fiverek”, Jessy – Ungaria, Daggu Project şi Happy People Band

Loc: Cehu Silvaniei

24 iunie

14:00 – Bujorii Cehului, Clubul Copiilor Cehu Silvaniei, Berekenye din Cehu Silvaniei, Ansamblul Poeniţa, Grupul Vocal Instrumental „Plaiuri Codreneşti”, Formaţia „Plaiuri Codreneşti” şi Clubul Copiilor, Ansamblul „Cireşarii” Coruia, Ansamblul „Tradiţii Maramureşene”, Ansamblul „Măgura” Bicaz, Ansamblul „Cununa Chioarului” Satu Lung, Ansamblul „Florile Cosăului” Budeşti, Ansamblul „Florile Chioarului” Săcălăşeni şi Ansamblul „Someşul” Jibou.

Invitați speciali: Ansamblul Folcloric „Meseşul” al CCAJS, Colectivul „Învârtita Dorului” din Republica Moldova, interpreţii de muzică populară Cornelia Radocea, Radu Ciordaş, Ionuţ Langa și alți interpreți.

Loc: Cehu Silvaniei

16 iunie 2018 - Mergem în excursie pe urmele istoriei și ale Marii Uniri! ! – Zalău, județul Sălaj

Programul excursiei

ora 09:45 – Punct de întâlnire: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău

ora 10:00 – Vizită la Bustul lui Iuliu Maniu, Zalău

ora 10:15 – Plecare din Zalău

ora 10:45 – Vizită Biserica Ortodoxă „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, Pericei

ora 11:30 – Vizită Casa Memorială Iuliu Maniu, Biserica Greco – Catolică „Întâmpinarea Domnului şi Toţi Sfinţii” și Producător palincă, Bădăcin

ora 13:30 – Vizită Statuia lui Iuliu Maniu, Șimleu Silvaniei

ora 14:30 – Întoarcere în Zalău.

Așteptăm să vă înscrieți la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău, situat în Clădirea Transilvania, Piața Iuliu Maniu nr. 4 – 6, zilnic, între orele 9 – 17, până în 14 iunie. Excursia este gratuită.

„Un dar pentru mame”

ora 16:00 - expoziția de pictură „Un dar pentru mame”, expun copiii și tinerii care participă la cercul de pictură ZalăuArt din cadrul Casei Municipale de Cultură Zalău, coordonați de artistul Dumitru Costălaș

Loc: foaierul Casei Municipale de Cultură Zalău.

„Peregrinări sălăjene”

ora 13:00 – vernisaj de grafică și pictură a elevilor secţiei de artă a Liceului Teoretic „Apáczai Csere János” din Cluj-Napoca. Expoziţia poate fi vizitată în decursul lunilor februarie și martie.

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj.

„Circuitul anotimpurilor”II - Traseul turistic de iarnă

Programul excursiei

ora 09:45 – Punct de întâlnire: Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău

ora 10:00 – Plecare din Zalău

ora 10:30 – Vizită Biserica de lemn „Sfinții Arhangheli Mihail și Gravil”, Sânmihaiu Almașului

ora 11:30 – Conacul Szentivànyi și Biserica Reformată, Sfăraș

ora 12:55 – Vizită Atelier meșter popular, Nelu Mangău, cioplitor în lemn, de figurine în miniatură pentru sticlele umplute cu pălincă, Fildu de Sus

ora 15:00 – Cetatea Almașului, Almașu

ora 16:00 – Întoarcere în Zalău.

Prețul excursiei este de 23,50 lei/persoană (suma reprezintă cheltuieli de transport).

Înscrierile se fac la Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Zalău, situat în Clădirea Transilvania, Piața Iuliu Maniu nr. 4 – 6, zilnic, între orele 9 – 17.

Ultima zi de înscrieri: 21 februarie 2018

Informații suplimentare pot fi oferite la telefon 0360566100 sau adresa de e-mail: contact@turismzalau.ro

 Excursia se organizează pentru grup de 30 persoane. 

„Mărțișoare pentru mame”

ora 17:00 – spectacol „Mărțișoare pentru mame” cu:  Ansamblul Artistic Profesionist Porolissum  şi Ansamblul Folcloric Columna. Solişti vocali: Denisa Cristea, Raul Maxian, Andreea Satmari, Denisa Mirișan, Claudiu Costinaș,  Andreea Vălean Indrecan, Aurora Moga Popovici,  Ileana Domuţa Mastan, Rodica Pop Seling și Vasile Coca.

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Bilet: 10 lei.

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău începând de luni 19 februarie 2018 după următorul program: Luni-joi: 11:00-18:00 și Vineri: 11:00-15:00.

Anul Centenar - „Hai Să Dăm Mână Cu Mână”

ora 16:00 spectacol muzical-coregrafic dedicat Unirii Principatelor Române cu Ansamblul Artistic Profesionist „Porolissum” al Casei Municipale de Cultură Zalău. Solişti vocali: Claudiu Costinaș, Andreea Vălean Indrecan, Aurora Moga Popovici, Rodica Pop Seling, Ileana Domuța Mastan și Vasile Coca. Invitați: Felix Gălan și Ioan Dordoi.

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău.

Intrare liberă pe bază de invitații. Invitațiile sunt disponibile la Casa Municipală de Cultură Zalău începând cu data de 17 ianuarie 2018 după următorul program: Luni-joi: 10:00-17:00; Vineri: 10:00-14:00.

„Concurs de tăierea porcului” în mod traditional – ediția a IV-a

Ora 07:30 – Deschiderea, ocuparea locului

Ora 08:00 - Înjunghierea porcului

Ora 08:30 - Prezentarea Echipelor

Ora 08:30 – 09:00 - Pârlirea porcului, curățare, tranșare, degustarea unui vin cald.

Ora 10:30 - Prezentarea fripturii de măcelar, jurizare, mâncăruri tradiționale cu varză murată

Ora 11:30 - Calificare măcelar după modul de tranșare si preparare a cărnii Ora 13:00 - Degustarea preparatelor cu varză murată, pregătirea caltaboșului si a cârnaților

Ora 13:30 - Vizite la echipele vecine

Ora 14.30 - Degustarea caltaboșului și cârnaților

Ora 15:30 - Prezentarea calificativelor obținute.

Loc: Curtea Căminului Cultural Nușfalău

Înscrieri, precum și informații suplimentare legate de concurs se pot face până miercuri, 24 ianuarie. Persoana de contact Varga Mihály, 0742 085 838.

ora 17:00 – seară de muzică și poezie din lirica eminesciană “La Steaua!”

Interpreți: Orchestra Ansamblului Artistic Profesionist „Porolissum”, Ionuț Dârjan (vioară), Rodica Pop Seling (soprană), Ramona Barna (soprană), Radu Herțe (vioară), Andrei Pocol (vioară), Darius Taloș (pian) și Alexandru Păun (chitară).
Recitator: Ioan Pintea.

- vernisaj expoziție realizată de elevi ai Liceului de Artă Ioan Sima și de membrii cercului de pictură ZalăuArt al Casei Municipale de Cultură Zalău.

Loc: sala de spectacole din Clădirea Transilvania

Intrarea liberă.

Ora 13:00 – vernisaj cu ocazia Zilei Culturii Naționale - secole de istorie din depozite și cutii într-o expoziție altfel

-      expoziția poate fi vizitată până în data de 4 februarie 2018.

Loc: Muzeul de Artă „Ioan Sima” 

Festivalul Internaţional de Colinde - Ediţia a VI-a

ora 13:30 - Parohia Ortodoxă Română cu grupuri de colindători; „Mugurii Codrului”, Băița de Sub Codru; Colindători din Oarța de Jos, Maramureș; Colindători din Bogdand, Satu Mare; „Horitoarele” din Aluniș, Sălaj; Clubul Copiilor din Cehu Silvaniei, Sălaj; Ansamblul „Poenița” din Cehu Silvaniei, Sălaj; Grup de colindători Asociația „Sf. Cleopa” din Miercurea Ciuc, Harghita; Grup de colindători „Dumbrăvița“, Maramureș; Școala Populară de Arte „Liviu Borlan“ din  Baia Mare; Grup Vocal „Plaiuri Codrenești” din Cehu Silvaniei, Sălaj; Grupul „Poiana“ din Ciumărna, Sălaj; Grupul „Angels” din Fărcașa, Maramureș; Formația „Plaiuri Codrenești” cu Andreea Gurzău, Ștefania Domuța; Ansamblul „Someșul” Jibou, Sălaj; Ansamblul Folcloric „Meseșul” al Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Invitați speciali : „Mișcarea Național Creștină”, trupa de teatru a Societății Cultural Artistice, Republica Serbia; „Lăstăreii Speranței“ din Fundurii Vechi, Republica Moldova și alți cântăreți de renume ai muzicii populare românești.

Loc : Casa de Cultură Orășenească din Cehu Silvaniei

Intrare gratuită

Festivalul Internaţional de Colinde - Ediţia a VI-a

ora 18:00 – Biserica Reformată Cehu Silvaniei; Biserica Baptistă Română şi Maghiară; Parohia Ortodoxă Română cu grupuri de colindători; Liceul Tehnologic „Gheorghe Pop de Băseşti”, secţia Maghiară; Şcoala Gimnazială „Gyulaffy László”

Loc: Casa de Cultură Orăşenească din Cehu Silvaniei

Intrare gratuită

Concertul de colinde „Deschide ușa creștine”

Ora 17:00 – Concert de colinde  „Deschide ușa creștine”

Invitați: Grupul de colindători din Pria, județul Sălaj, Grupul de colindători din Bucea, județul Cluj, grupul „Muguri de folclor” din Cluj-Napoca, Grup „Flori de cântec românesc” din județul Maramureș, Ansamblul „Cununa Blăjelului” din județul Sibiu și artiștii: Mihaela și Ciprian Istrate, Ileana Matus și Grupul  „Moroșanca”, Maria Butilă, Ionela Moruțan, Livia Sorlea, Maria Moldovan și Grupul „Colindămu- Colindăm”, Viorica Brândușan, Mariana Suciu, Alin Ienciu și Marian Lupo, Ioan Dordoi, Felix Gălan, Doru Pop, Ionuț Bledea și Diana Cârlig.

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Bilet: 10 lei; 20 lei

Biletele se găsesc la casa sălii de spectacole. Program casa de bilete: Luni-Vineri între orele 13:00 – 18:00.

Târgul caritabil „Crăciun cu zâmbete”

09:00 – 21:00 - produse locale tradiționale și specifice sărbătorilor de iarnă; fotografii cu Moș Nicolae; pâine cu untură și ceapă, bograci, vin fiert și ceai fierbinte

Loc: Incinta pieței din Crasna

14:00 – concert de binefacere

Loc: Căminul Cultural „Petőfi Sándor” din Crasna

Târgul caritabil „Crăciun cu zâmbete”

09:00 – 21:00 - produse locale tradiționale și specifice sărbătorilor de iarnă; fotografii cu Moș Nicolae; pâine cu untură și ceapă, bograci, vin fiert și ceai fierbinte

Loc: Incinta pieței din Crasna

Concert de muzică simfonică: profesorul de pian Sütő Szilárd și elevii săi

Loc: Căminul Cultural „Petőfi Sándor” din Crasna

Târgul caritabil „Crăciun cu zâmbete”

17:00 – 21:00 – produse locale tradiționale și specifice sărbătorilor de iarnă; fotografii cu Moș Nicolae; pâine cu untură și ceapă, bograci, vin fiert și ceai fierbinte

Loc: Incinta pieței din Crasna

Expoziție de pictură: Caba Maria și elevii săi

Loc: Căminul Cultural „Petőfi Sándor” din Crasna

Concert de colinde „O, ce veste minunată!”

12:00 – colinde vechi: „Irozi” și „Viflaimul”- participanți Corul bărbătesc al Parohiei Sălăjeni; elevii Școlii Gimnaziale „Simeon Bărnuțiu” din Bocșa; grupul de cateheză al Bisericii Ortodoxe „Sf. Mihail și Gavriil” din Sălăjeni; grup de colindători din Sălăjeni, Bocșa și Câmpia

Loc: Biserica Ortodoxă „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din Sălăjeni.

Concert de iarnă „Colinde transilvane”

17:00 – concert de iarnă „Colinde transilvane” în interpretarea Ansamblului de Muzică Tradițională Românească „Icoane” condus și instruit de către prof. dr. Ioan Bocșa și lect. univ. dr. Alina Stan

Loc: Catedrala „Sfânta Vineri” din Zalău

Intrare liberă

„E ziua noastră! Vino să petrecem!

12:00 – 16:00

-     confecționat de stegulețe și cocarde tricolore

-     tombolă cu premii

-     expoziție fotodocumentară: Ziua Națională a României în imagini

-     vizită gratuită la Galeria personalităților și expoziția temporară “Pe urmele lui Marte”

-  „Zestrea românilor”- concurs cu premii

-     atelier de desen

Loc: Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău

„Ziua Națională a României”

12:00 – Depunere de coroane și jerbe și parada militară de „Ziua Națională a României”

Loc: Parcul central al orașului Șimleu Silvaniei

13:00 – vernisaj-expoziție de pictură „Pilda Orașului Meu”

Loc: Sala Mare a Centrului Național de Informare și Promovare Turistică Șimleu Silvaniei

„Cărare de Lumină”

18:00 – „Cărare de Lumină” eveniment organizat în cinstea Zilei Naționale a României prin aprinderea a 100 de candele

Loc: Parcul Central Municipal Zalău

„Ziua Națională a României”

11:20 – Depunere de coroane și jerbe la Monumentul lui Iuliu Maniu

13:00 – Parada militară

Loc: Piața 1 Decembrie 1918 Zalău

„Măștile tradiționale maramureșene”

12:00 – vernisaj- expoziție „Măștile tradiționale maramureșene”

Loc: Muzeul de Artă „Ioan Sima”

„Ziua Natională a Romaniei”

Ora 16:00 – spectacol muzical-coregrafic dedicat Zilei de 1 Decembrie - Ziua Națională a României” cu Ansamblul Folcloric „Meseşul” al Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj si Ansamblul Artistic Profesionist „Porolissum” al Casei Municipale de Cultură Zalău

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Intrare liberă pe bază de invitații. Invitațiile se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău, începând cu 25 noiembrie.

Zilele teatrului pentru copii “Cartea cu poveşti” ediţia a XXIV-a

ora 10:00 - spectacolul de teatru în limba română "Cenușăreasa", în interpretarea trupei de teatru AnimaArt din Cluj-Napoca

ora 11:30  - spectacolul de teatru în limba română "Cenușăreasa", în interpretarea trupei de teatru AnimaArt din Cluj-Napoca

Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Bilet: 5 lei

Biletele se găsesc la Casa Municipală de Cultură Zalău.

Zilele teatrului pentru copii “Cartea cu poveşti” ediţia a XXIV-a

ora 11:00 -  spectacolul de teatru în limba maghiară "Matyas cel drept", în interpretarea actorilor de la Teatrul Podium M.M. Oradea

Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Bilet: 6 lei

Biletele se găsesc la Casa Municipală de Cultură Zalău.

Zilele teatrului pentru copii “Cartea cu poveşti” ediţia a XXIV-a

ora 10:00 - spectacolul de teatru în limba română "Isprăvile lui Păcală", în interpretarea actorilor de la Teatrul de păpuşi Baia Mare

ora 11:30 -  spectacolul de teatru în limba română "Isprăvile lui Păcală", în interpretarea actorilor de la Teatrul de păpuşi Baia Mare

Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Bilet: 5 lei

Biletele se găsesc la Casa Municipală de Cultură Zalău.

„Cânt și joc pe plai străbun” ediția a IV-a 2016

 ora 18:00 – Ansamblul Folcloric de Copii şi Tineret „Columna” din Zalău , județul Sălaj,
-Ansamblul Folcloric Tradițional „Takács Mihály” din Voivodeni, județul Mureș,
-Ansamblul Folcloric „Cununa” din Agnita, judeţul Sibiu,
-Ansamblul Folcloric „Someșul-Napoca” din Cluj-Napoca, județul Cluj,
-Ansamblul Artistic Profesionist „Porolissum” din Zalău, județul Sălaj,
-Ansamblul Artistic Profesionist „Crișana” din Oradea, județul Bihor,
Soliști vocali: Aurora Moga Popovici, Rodica Pop Seling, Ileana Domuța Mastan, Vasile Coca, Otilia Haragoș Seghedi, Simona Costin, Cornel Borza, Leontin Ciucur.

Loc : Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău
Intrarea se face pe bază de invitație. Invitațiile se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău.

„Cânt și joc pe plai străbun” ediția a IV-a 2016

Ora 13:00 – atelier de creație pentru copii și tineri
Ora 16:00 – expoziție de pictură “Artă și tradiție” – expuse de copiii de la Cercul de pictură „Zalău-Art”
Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Intrare liberă

18:00 – spectacol aniversar Hora TV

Artiști: Vasile Coca, Mirela Petrean, Petrică Miulescu Irimică, Tiberiu Ceia, Dumitru Fărcaș, Ionuț Bledea și Diana Cârlig, Adriana Hagău, Anuța Iuga, Simona Costin, Nănașii, Mirela și Ciprian Istrate, Ionuț Mateș

Orchestra „Lăutarii din Ardeal”- dirijor Lucian Madiar

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Bilet: 20 lei; 30 lei

Biletele se găsesc la Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău. Program: Luni-Vineri 13.00 – 18:00

Festival - concurs în memoria celor mai buni violoniști romi ai județului Sălaj ediția a II-a

Ora 11:00  – violoniști romi din județ

 Loc: sala „Dialoguri europene” de la Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

18:00 – spectacol de teatru „Domnul Jurdan”, în interpretarea actorilor Teatrului „Regina Maria” din Oradea

Loc: sala de spectacole a Casei de Cultură a Sindicatelor din Zalău

Preț bilet: 15 lei

Biletele se pun în vânzare începând de miercuri, 26 octombrie 2016 la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău, după următorul program: Luni-joi: 10:00-18:00, Vineri: 10:00-13:00

„Remember Cenaclul Flacăra – Adrian Păunescu”

18:00 – spectacol de muzică folk „Remember Cenaclul Flacăra – Adrian Păunescu”

Artiști: Andrei Păunescu, Emeric Imre, Magda Pușkaș, Rareș Suciu, Vasile Mardare și Valentin Moldovan

Loc: sala de spectacole a Casei Municipale de Cultură Zalău

Intrarea se face pe bază de invitații. Invitațiile se ridică de la sediul Casei Municipale de Cultură, începând cu data de 25 octombrie 2016 ora 10:00.

ora 18:00 – „Poddubnii”, regia Gleb Orlov

ora 20:00 – „Tigrul alb”, regia Karen Sahnazarov

Loc: Sala Dialoguri europene a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare gratuită

ora 18:00 – „Imperiul dispărut”, regia Karen Sahnazarov

ora 20:00 – „Drumul spre Berlin”, regia Sergei Popov

Loc: Sala Dialoguri europene a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare gratuită

ora 18:00 – „Copilăria lui Ivan”, regia Andrei Tarkovski

ora 20:00 – „Spion”, regia Andrei Adrianov

Loc: Sala Dialoguri europene a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare gratuită

ora 18:00 – deschiderea festivalului; Filmul „Noi suntem din viitor”, regia Andrei Maliukov

Loc: Sala Dialoguri europene a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare gratuită

Festivalul Național de Umor „De la LEU la ȘIMLEU… cursul valutar al umorului!”

ora 17:00

  • Constantin Tiron
  • Ioan Mecea
  • Grup folk „Classic”
  • Anisia
  • Grup satiric „Bum”
  • Costel Pătrășcanu
  • Gabriel Moisa – epigramist
  • Criv Vecerdea – portretistică
  • Cristian Cheșuț – grafică
  • Marian Buzilă
  • Sorin Tănase
  • Cornel Udrea

Loc: Casa de Cultură Șimleu Silvaniei

Intrare liberă

Căderea stelelor de Petrusak Janos

ora 18:00 – spectacol de teatru în limba maghiară „Căderea stelelor” de Petrusak Janos în interpretarea actorilor de la Asociația Culturală Podium M.M. din Oradea

Loc: Casa Municipală de Cultură

Preț: 20 lei pentru adulți, 10 lei pentru copii

Biletele se găsesc la Casa Municipală de Cultură Zalău de luni până joi între orele 9:00-18:00 și vineri între orele 9:00-13:00.

Concert de muzică „Periplu spiritual prin Ardeal. Armonie și diversitate culturală”. Reuniune corală „Preamăriți-L pe Domnul”

ora 19:00 - „Periplu spiritual prin Ardeal. Armonie și diversitate culturală”, ediția a II-a, Reuniune corală „Preamăriți-L pe Domnul”, ediția a I-a, 2016

  • Prezentare semnificație eveniment pr. paroh Ioan Ghiurco, prof. Viorel Mureșan
  • Intermezzo muzical Trumpet Prelude (Din Te Deum) Marc Antoine Charpentier
  • Recital de muzică religioasă susținut de corul „Buna Vestire” al Parohiei ortodoxe „Adormirea Maicii Domnului” din Zalău
  • Moment muzical Bach/Gounoud Ave Maria, interpretează Viorel Mureșan și Ciprian Ghiurco
  • Moment recitativ Smaranda Ciobanu
  • Recital de muzică bisericească românească ortodoxă, interpretează corurile reunite Camerata Academica Porolissensis și Lumină Lină, dirijori prof. Ioan Chezan și prof. Ciprian Ghiurco
  • Momente muzicale, elevi ai Liceului de Artă „Ioan Sima” din Zalău și studenți ai Academiei de Muzică „Gheorghe Dima” Cluj-Napoca
  • Moment recitativ, rugăciune: Viorel Mureșan și moment muzical Ave Maria de Franz Schubert, interpretează Viorel Mureșan și Ciprian Ghiurco
  • Moment recitativ, Angela Mihalca
  • Corul „Timotei Popovici”: recital de muzică bisericească românească ortodoxă.

Loc: sala „Dialoguri europene” a Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Cerere în căsătorie fără Cehov

ora 18:00 – spectacol de teatru „Cerere în căsătorie fără Cehov” în interpretarea actorilor Sebastian Lupu și Mirela Niță Lupu de la Teatrul Artemotion Oradea

Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Preț: 10 lei

Biletele se găsesc la Casa Municipală de Cultură Zalău de luni până joi între orele 9:00-18:00 și vineri între orele 9:00-13:00. Biletele se pun în vânzare luni, 17 octombrie.

Ultimii dinozauri din Transilvania (12 octombrie – 15 noiembrie)

ora 13:00 – vernisajul expoziției „Ultimii dinozauri din Transilvania”

Expoziția este deschisă publicului în perioada 12 octombrie – 15 noiembrie 2016, de marți până duminică, între orele 9:00-17:00.

Loc: Muzeul de Artă „Ioan Sima”

Ora 18:00 -  Premiera de gală a producției românești „SIERANEVADA”

Loc : Casa Municipală de Cultură Zalău

Preț: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. Program casierie: Luni-Miercuri, între orele 09:00-18:00.

Clovnii în vacanță

orele 10:00 și 11:00 – spectacole de teatru pentru copii în limba română „Clovnii în vacanță” în interpretarea actorilor Teatrului Municipal Baia Mare

Loc: sala de spectacole din cadrul Casei Municipale de Cultură Zalău

Preț: 5 lei

Întâlnire cu scriitorul Andrei Codrescu

ora 17:00 – întâlnire cu scriitorul Andrei Codrescu și lansarea volumului „The art of Forgetting/Arta uitării”

Prezintă Ruxandra Cesereanu

Loc: sala „Dialoguri europene” a Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Intrare liberă

orele 10:00 și 11:30 – spectacole de teatru pentru copii în limba maghiară „Kadar Vitez” în interpretarea actorilor Companiei Teatrale Podium M.M din Oradea

Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Preț: 5 lei

Ora 18.00 - KERESZTES JÓZSEF. Expoziţie personală de grafică.

Loc: Galeria de artă a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare gratuită

Ora 18.00 - COLECŢII ŞI COLECŢIONARI. Lansarea publicației din 2016 a Asociaţiei Colecţionarilor din Judeţul Sălaj

Loc: Centrul de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare gratuită

Ora 17.00 - MEŞTERI ŞI DISCIPOLI ÎN FAMILIE - Expoziţia Asociaţiei Artiştilor Populari din Hajdu-Bihar (HU)

Loc: Sala Dialoguri Europene a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Ora 18.00

- ARTA ÎN GRĂDINĂ. Expoziţia Simpozionului de arte vizuale de la Jibou

- FELICIA ANDRA PREDESCU. Expoziţie personală de pictură

Loc: Galeria de artă a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare gratuită

Ora 18.00 – CONCERTO SPIRALIS, recital de muzică barocă

Loc: Sala de concerte a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare gratuită

ora 17.00 – CSIGA DOMB (Dealul melcilor). Expoziţia Simpozionului de arte plastice de la Stana

Loc: Galeria Minerva, Cluj-Napoca

Colaborare cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă Zalău

Intrare gratuită

ora 18.00 – Recital de Orgă, Paul Cristian

Loc: Biserica Reformată Dumbrava Zalău

Intrare gratuită

Lecturi publice susținute de Radu Nedescu

ora 12:00 – lectură publică susținută de Radu Nedescu, elev la Colegiul Național „Iulia Hașdeu” din București, diagnosticat la vârsta de 3 ani cu autism, debutant cu volumul de poezii „Gata, Niciodată, Acum” (2015)

Loc: Liceul Pedagogic „Gh. Șincai” Zalău

ora 13:00 – lectură publică susținută de Radu Nedescu, elev la Colegiul Național „Iulia Hașdeu” din București, diagnosticat la vârsta de 3 ani cu autism, debutant cu volumul de poezii „Gata, Niciodată, Acum” (2015)

Loc: Colegiul Național „Silvania” Zalău

Concert Elevation – „Songs from Afar”

ora 19:00 – concertul „Songs from Afar” al quartetului Elevation, condus de pianistul Lucian Ban

Invitat: Gavril Țărmure

Loc: Clădirea Transilvania

Intrare gratuită

Intrarea se face pe bază de invitație. Invitațiile se găsesc la secretariatul Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj.

orele 18:30 și 20:30 – proiecția thrillerului românesc „Câini”, regizat de Bogdan Mirică

Loc: Casa Municipală de Cultură

Preț: 8 lei

Biletele se găsesc la casieria Casei Municipale de Cultură, între orele 9:00 și 18:00.

Haidaț pă la noi! Deschideți lada cu zestre sălăjeană

ora 10:00 – deschiderea evenimentului

orele 10:00-14:00 – concurs „Cufărul cu ghicitori”

orele 11:00-12:00 – dansuri populare interactive cu Ansamblul Folcloric Columna al Casei Municipale de Cultură Zalău

ora 15:00 – premierea câștigătorilor concursului de ghicitori

Pe parcursul evenimentului:

  • Degustare de produse tradiționale (mâncăruri și băuturi tradiționale)
  • Materiale de promovare
  • Produse din miere, lavandă și obiecte realizate de meșteri populari sălăjeni
  • Multe alte surprize!

Loc: Piața 1 Decembrie 1918 (Platoul de Marmură), Zalău

Acces gratuit

„De la Zalmoxis la Sarmizegetusa” de Florin Horvath

ora 17:30 – lansarea cărții „De la Zalmoxis la Sarmizegetusa” scrisă de Florin Horvath

Invitați de onoare: acad. George Păun, prof. Iacob Altan și scriitorul Dan Drăgan

Loc: sala „Avram Iancu” din cadrul Primăriei Municipiului Zalău

Intrare liberă

Zilele Europene ale Patrimoniului- „Patrimoniul și comunitățile”

Ora 12:00 Vernisaj- expoziție de fotografie marca „Hoinar prin Sălaj”

Loc: Clădirea Transilvania

„Hai cu noi în cetate – Zilele Cetății Bathory”

10.00 – 11.00 Slujba religioasă medievală la Biserica Romano-Catolică Șimleu Silvaniei – Preot Kuclis Gabor

11.00 – 11.30 Depunere de flori la bustul Regelui Stefanus Bathory din fața Bisericii Romano-Catolice

11.00 – 16.00 Vizitarea principalelor obiective turistice din Șimleu Silvaniei

16.00 - Închiderea Festivalului și întoarcerea Hussarilor în Polonia

Loc: Cetatea Bathory Șimleul Silvaniei

Zilele Maghiarilor din Sălaj Festivalul minorităților naționale și a gastronomiei maghiare

Ora 12:00 - Program cultural/festivalul minorităților naționale

-       Dansuri populare

-       Program pentru copii

-       Concurs „bográcsos”

-       Meșteșuguri populare

-       Defilare de sărbătoarea strugurilor

Ora 17:00 Concert de muzică ușoară cu formațiaBÓBITA

Ora 18:30 Concert de muzică ușoară cu formația Dynamit

Ora 20:00 Invitat de gală Csepregi Éva din Ungaria

Loc:  Parcarea din spatele Primăriei Municipiului Zalău

Zilele Maghiarilor din Sălaj Festivalul minorităților naționale și a gastronomiei maghiare

Ora 18:00 - Spectacol de operetă cu Operett Group Project

Loc: sala festivă din Clădirea Transilvania Zalău

Zilele Maghiarilor din Sălaj Festivalul minorităților naționale și a gastronomiei maghiare

Ora 18:00 - Muzică și Dansuri Populare cu ansamblul Folcloric „Maros Muvzegyűttes” din Târgu Mureș

Loc: sala festivă din Clădirea Transilvania Zalău

Zilele Maghiarilor din Sălaj Festivalul minorităților naționale și a gastronomiei maghiare

Ora 18:00 - Concert de Muzică ușoară cu formația „Kávészűnet”

Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Hai cu noi în cetate – Zilele Cetății Bathory

13:30 – 14:00 - Parada istorică medievală în oraș și prezentarea trupelor - Husarii Înaripați, Terra Ultrasilvana, din Polonia: Chorągiew Husarska im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Chorągiew HusarskaKoronna Stefana Branickiego, Grupa Konna Dextrarius, Małopolska Chorągiew Husarska,

Małopolska Zgraja Sarmacka, Oddział Tatarów w służbie Rzeczpospolitej, Podlaska Chorągiew Husarska, Signum Polonicum, Semper Fidelis Res Publicae.

Loc: Cetatea Bathory Șimleul Silvaniei

Traseu: Str. Ion Creangă – Str. Carpați - Str.1 Decembrie 1918 ( Centrul Orașului) - Podul Mare - Cetatea Bathory

14:00 – 14:20 Deschiderea oficială în Cetatea Bathory – alocuțiuni

14:20 – 20:00 Tabără și jocuri medievale - Terra Ultrasilvana, Hussarii Înaripați

Expoziție de arme și armuri – Terra Ultrasilvana

Ateliere de pictură – Silvan Art Șimleu Silvaniei

Tir cu arc medieval – Hajos Janos și Terra Ultrasilvana

Trubadur pentru o zi – tineri talentați

16:00 – 16:30 Prelegere Științifică cu Cercetător Dr. Horea Pop (Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău) - Protejam monumentele

cunoscându-le. Patrimoniul antic şi medieval de pe dealul Cetate din Șimleu Silvaniei – în Sala de Ședințe a CNIPT

16:30 -17:15 Asaltul zidurilor Cetății Bathory - Husarii Înaripați

Zilele Europene ale Patrimoniului

orele 20:00-23:00 – Noaptea porților deschise – vizitare nocturnă cu ghidaj la Complexul Arheologic Porolissum

Loc: Complexul Arheologic Porolissum, Moigrad

Acces gratuit

ora 20:00 – Monumente pierdute ale Sălajului – proiecție nocturnă pe clădire

Loc: Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău

Evoluția speciei umane (6 septembrie – 15 octombrie)

orele 9-17, de marți până vineri – expoziția Evoluția speciei umane, ilustrată prin portrete și fosile

Loc: Muzeul de Artă „Ioan Sima”

ora 10:30 – slujbă religioasă

ora 12:00 – comemorare și depuneri de coroane la monumentele eroilor căzuți

ora 16:30 – Program Popular Artistic cu Ansamblul Folcloric Meseșul secția română și maghiară

ora 18:00 – concert formația Libavonat

ora 19:00 – concert Horea Someșan

ora 20:00 – concert Egri József

ora 21:00 – concert Csocsesz

ora 22:00 – bal în aer liber

Loc: baza sportivă din localitatea Pericei

ora 10:00 – identitate creștină europeană (conferință deschisă)

ora 12:30 – întâlnirea Miniștrilor Agriculturii din România și Ungaria – Rolul relațiilor posibile româno-maghiare pentru apărarea intereselor agriculturii și agricultorilor din Europa de Est

ora 15:00 – „Clisă friptă și pită picurată” să prăjim slănină împreună – încercare de a intra în Cartea Recordurilor

ora 19:00 – concert Trupa Ardelencele

ora 20:00 – concert Szintya

ora 21:00 – concert Kovács Kati

ora 22:00 – foc de artificii

Loc: baza sportivă din localitatea Pericei

Prăjirea slăninii va avea loc la Pădurea Rotundă din localitate.

ora 16:00 – deschidere oficială, întâlnirea generațiilor

ora 18:30 – felicitarea cuplurilor care împlinesc 50 ani de căsnicie

- program artistic cu Dévai Nagy Kamilla și Danielfy Zsolt

- concert de muzică creștină

Loc: Școala Gimnazială Pericei

Festivalul Internațional de Folclor ,,Ecouri Meseșene”

14:00 – 23:00 Ansambluri participante la Festivalul „Someş, cântecele tale” (din  județele Gorj, Olt, Suceava, Maramureș, Alba, Cluj și Sălaj); Ansamblul  „Exal Dabka” din Israel;  Ansamblul „Ru Maccature” - Carpinone din Italia; Ansamblul  „Fonó”  din Ungaria; Ansamblul folcloric „Someșul” din Jibou; Ansamblul „Cucoara și Șoimanii” din Republica Moldova; Ansamblul  „Auda” din Letonia; Ansamblul „Cacina” din Slovacia; Ansamblul Profesionist „Porolissum” din Zalău; Ansamblul Folcloric „Meseşul” din Zalău, împreună cu soliștii vocali Sava Negrean Brudașcu şi Dinu Iancu Sălăjanu.

Zilele Municipiului Zalău, organizate de Primăria Municipiului Zalău – ediția a XIX-a

18:00 – 23:00 -  Concert de muzică ușoară: Smoke Weaver; Puya: Bosquito; Pasărea Rock

23:00  Artificii

Loc:-  scena amplasată în parcarea din spatele Primăriei Municipiului Zalău

Festivalul Roman Zalău Porolissum – Ediția a XII-a

Participanți:Cohors III Campestris” și ”Lupii Daciei” ai Asociației ”Amicii Muzeului”, formațiile de dans Nimfele Dace, Sanctimonia Nemesis și Natae Severianae, grupul Vox Dacorum

Ora 14:00 Deschiderea Festivalului Roman Zalau Porolissum

Orele 14:00 – 15:00

a      Dans roman cu formația de copii

a      Prezentare instrumente de muzică antice și concert de muzică antică

a      Prezentare echipamente militare romane și dacice; demonstrație de luptă

a      Concert de muzică antică

Orele 15:00 – 16:00

a      Dansuri antice

a      Prezentare echipamente militare romane și dacice; demonstrație de luptă

a      Sceneta ”Tânărul razboinic de la Porolissum” 

Orele 16:00 – 17:00

a      Demonstrație de manevre militare antice

a      Ritual ”Nuntă romană”, urmat de concert de muzică antică

a      Grupaj de cântec și dans ”Roma Mater”

Orele 17:00 – 18:00

a      Concurs de tras cu arcul pentru copii și adulți (înscrierile se vor face la fața locului la cortul  Asociației ”Amicii Muzeului”)

a      Dans roman cu formația de copii

a       Demonstrație de manevre militare antice

a       Ritual ”Plante magice”

Orele 18:00 – 19:00

a      Demonstrație de manevre militare antice

a      Concert de muzica antică

a      Demonstrație de luptă. Premierea concursului de tras cu arcul.

a      Grupaj de cântec și dans ”Dacica”

a      Salutul trupelor.

-      Ateliere de dans și muzică, jocul antic ROTA, căsătorii în stil roman.

Loc: Grădina Colegiului Național ”Silvania” Zalău

Zilele Municipiului Zalău, organizate de Primăria Municipiului Zalău – ediția a XIX-a

Ora 15:00 – 18:00 - Muzică ușoară și dans: Palatul Copiilor, Școala de Rock, Formația de dans clasic  „Arabesque”, Trupa Belissima și Trupa Beat Hunters

Ora 18:00 – 21:00 - Muzică și dansuri populare: Liceul de Artă „Ioan Sima”, Ansamblul Folcloric „Meseșul Junior” al Centrului de Cultură și Artă Sălaj, Ansamblul Folcloric „Columna” al Casei   Municipale de Cultură Zalău

Ora 21:00 – 23:00 - Folk Fest – Vasile Șeicaru și Emeric Imre

Loc:-  scena amplasată în parcarea din spatele Primăriei Municipiului Zalău

Teatru de vară la țară „Cultura-n șură” a IV-a ediție

Ora 21:00

Spectacolul „Cerere în căsătorie” de A.P. Cehov

Actori: George Constantinescu, Valentin Cristian Terente, Florentina Năstase

Loc: Comuna Cizer, Sat Plesca

Intrare gratuită 

Teatru de vară la țară „Cultura-n șură” a IV-a ediție

Ora 21:00

Spectacolul „Cerere în căsătorie” de A.P. Cehov

Actori: George Constantinescu, Valentin Cristian Terente, Florentina Năstase

Loc: Comuna Valcău de Jos

Intrare gratuită

Teatru de vară la țară „Cultura-n șură” a IV-a ediție

Spectacolul „Experimentul” după Ion Băieșu

Regizor: Victor Olăhuț

Actori: Iulian Gliță, Marin Grigore, Florentina Năstase.

Loc: Comuna Hida

Intrare gratuită

Teatru de vară la țară „Cultura-n șură” a IV-a ediție

Ora 21:00

Spectacolul „Experimentul” după Ion Băieșu

Regizor: Victor Olăhuț

Actori: Iulian Gliță, Marin Grigore, Florentina Năstase.

Loc: Comuna Marca

Intrare gratuită

Teatru de vară la țară „Cultura-n șură” a IV-a ediție

Ora 21:00

Spectacolul „Experimentul” după Ion Băieșu

Regizor: Victor Olăhuț

Actori: Iulian Gliță, Marin Grigore, Florentina Năstase.

Loc: Sat Cheud, Comuna Năpradea

Intrare gratuită

Campionatul Internațional de Viteză pe TRASEU MONTAN

08:00 – Închiderea circilației

10:30 – Recunoașteri

12:00 – Antrenamente cronometrate

13:30 – Manșa I de concurs

17:00 – Rezultate finale

18:00 – Festivitate de premiere

Loc: Comuna Treznea

Festivalul județean de folclor „Dor de cântec și de joc”

ora 16:00 – ediția a XVI-a a Festivalului județean de folclor „Dor de cântec și de joc”

Loc: Școala Gimnazială din Bănișor

Acces liber

ora 20:00 – piesa de teatru „Amanta”, adaptare după „Încurcă lume” de A.D. Hertz

Actori: Magda Catone, Monica Davidescu, Ilinca Goia, Marius Rizea, Armand Calota, Dorin Andone și Gavril Patru

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Preț: 50 și 60 lei, în funcție de loc

Biletele se găsesc la Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău, între orele 8:00-18:00.

Manifestări omagiale „Mihai Viteazul”

ora 16:00 – deschiderea oficială la monumentul de la Guruslău

ora 17:00 – program artistic:

  • Ansamblul „Poenița” (Cehu Silvaniei)
  • Ansamblul folcloric „Meseșul” al Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj cu secția maghiară
  • Ansamblul „Bokreta” (Crasna)
  • Ansamblul „Someșul” (Jibou)
  • Grigore Grigoruț
  • Ionuț Dârjan
  • Julian Tanța
  • Rodica Pop-Seling
  • Cosmin Chichișan
  • Ileana Domuța Mastan
  • Flaviu Pop și „Sălăjenii”

ora 23:00 – foc de artificii

Loc: Guruslău, comuna Hereclean

Acces liber

-      Activități culturale și educative

-      Ateliere de lucru și demonstrative (cusut și brodat tradițional, păpuși cu noduri, teatru popular și de păpuși, zidărie de cânepă cu var

-      Promovarea casei de cânepă, construcție experimentală și demonstrativă

Loc: Grădina Zmeilor, Gâlgău Almașului

orele 09:00-14:00 – masă rotundă, comunicări și dezbateri cu specialiști în domeniu și autorități

Loc: Grădina Botanică „Vasile Fati” Jibou

Serbare câmpenească „Simion Bărnuțiu – Istorie și tradiție locală”

ora 09:00 – expoziție „Trăiri artistice” din comuna Bocșa

ora 13:30 – depuneri de coroane și jerbe la statuia lui Simion Bărnuțiu

ora 14:00 – prezentare de carte „Filosofie Educațiunii – Pedagogica”

ora 14:30 – Ansamblul Folcloric „Meseșul”

ora 15:00 – Ansamblul „Arvalanyhaj” Nușfalău

ora 16:30 – elevii Școlii Gimnaziale „Simion Bărnuțiu” Bocșa

ora 16:50 – Ansamblul Folcloric „Poenița” Cehu Silvaniei

ora 17:50 – Ansamblul Școlii Populare de Artă Zalău

ora 18:50 – Ansamblul Folcloric „Someșul” Jibou

ora 19:30 – Ansamblul Folcloric de la Școala „Traian Crețu” Năpradea

ora 20:00 – Ansamblul Folcloric „Bocșana” Bocșa

ora 20:30 – Recital Sanda Pușcaș

ora 21:00 – Discotecă în aer liber

Loc: comuna Bocșa, Sălaj

Acces liber

Fotoetnografica (18-29 iulie)

ora 14:00 – vernisajul expoziției „Fotoetnografica”, ediția a XV-a Valea Vișeului

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Intrare liberă

Zilele orașului Șimleu Silvaniei

ora 18:30 – Festivalul Internațional de Folclor „La Fântâna Dorului” (Partea I)

ora 21:00 – Spectacol de folclor

  • Ansamblul Artistic Porolissum Zalău
  • Virginia Irimuș
  • Daniel Pop
  • Ovidiu Homorodean
  • Mariana Deac

ora 22:30 – Festivalul Internațional de Folclor „La Fântâna Dorului” (Partea II)

Loc: Șimleu Silvaniei

Zilele orașului Șimleu Silvaniei

ora 18:50 – Trupa Outloud, coordonați de coregrafa Noemi Pașan (I)

ora 19:00 – Rus Andreea

ora 19:20 – Trupa Outloud, coordonați de coregrafa Noemi Pașan (II)

ora 19:30 – Alex Moisi

ora 19:40 – Vescan

ora 20:30 – Lora

ora 21:20 – Bosquito

ora 22:20 – Cargo

ora 23:30 – Foc de artificii

Loc: Șimleu Silvaniei

Zilele orașului Șimleu Silvaniei

ora 18:30 – Festivalul Internațional de Folclor „La Fântâna Dorului”

Loc: Șimleu Silvaniei

Habă pe Valea Barcăului

ora 13:00

  • Grupul „Sucetățenii” din Subcetate coordonat de prof. Corina Dura
  • Grupul  „Spiridușii Valcăului” din Valcău de Jos – coordonat de prof. Monica Ember și Olimpiu Sabău
  • Denisa Minodora Rolnic (Iaz)
  • Teodora Felicia Șandru (Oradea)
  • Lansarea albumului de fotografie etnografică  „Case vechi și rosturi bătrânești” – autori Camelia Burghele, Ligia Alexandra Bodea, Mirel Matyas

Loc: Muzeul de Artă Populară „Ligia Alexandra Bodea” din Iaz

Festivalul cireșelor

ora 13:30

  • Activități pentru copii
  • Cuvânt de bun venit
  • Ansamblul folcloric „Mala Salajka” – Școala Gimnazială Făgetu
  • Trupa „Chic” – Grădinița Iaz
  • Concurs „Cea mai bună pălincă de cireșe amare”
  • Habă - Școala Gimnazială Plopiș
  • Ansamblul Folcloric „Cerovina” – Valea Cerului
  • Concurs „Cel mai nealcoș costum popular”
  • Ansamblul „Salajka” – Școala Gimnazială Făgetu
  • Desemnarea câștigătorilor
  • Ansamblul folcloric „Meseșul”
  • Bogracs – fiecare participant primește o porție din partea organizatorilor
  • Balul Cireșelor

Loc: sat Făgetu, comuna Plopiș

„Tudor și Tania în lumea poveștilor” de Silvia Bodea Sălăjan

ora 12:00 – lansare de carte „Tudor și Tania în lumea poveștilor” de Silvia Bodea Sălăjan

Invitați: Ion Pițoiu-Dragomir, Marcel Lucaciu, Daniel Hoblea și Daniel Săuca

Loc: Amfiteatrul I – filiala Zalău a Universității de Vest „Vasile Goldiș” Arad

Intrare liberă

Festivalul de Film Tenaris CineLatino

ora 17:00 – proiecția filmului „Chuck Norris versus comunism” (România)

ora 19:00 – proiecția filmului „Profesorul de vioară” (Brazilia)

Loc: sala de spectacole din Clădirea Transilvania

Intrare liberă

 

ora 21:00 – proiecția filmului „Acasă la tata” (România)

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrare liberă

Festivalul de Film Tenaris CineLatino

ora 17:00 – proiecția filmului „Orizont” (România)

ora 19:00 – proiecția filmului „Între pământ și mare” (Columbia)

Loc: sala de spectacole din Clădirea Transilvania

Intrare liberă

 

ora 22:00 – proiecția filmului „Două lozuri” (România)

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrare liberă

Festivalul de Film Tenaris CineLatino

ora 22:00 – proiecția filmului „Ultimul nostru tangou” (Argentina)

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrare liberă

Festivalul Internațional al Dansului și Cântecului Codrenesc Cehu Silvaniei - Ediția a XVIII-a

ora 13:00
Deschidere festivă – Parada portului popular

Program artistic de muzică populară susţinut de ansamblurile folclorice: „Bujorii Cehului”; Clubul Copiilor Cehu Silvaniei; „Mugurii Codrului”- Băița de sub Codru; „Nemesek Lelei” Satu Mare; „Berekenye” Cehu Silvaniei; „Poieniţa” Cehu Silvaniei; Formația şi Grupul Vocal „Plaiuri Codrenești” Cehu Silvaniei; „Măgura” Bicaz Maramureş; Școala Populară de Artă „Liviu Borlan” Baia Mare; „Feregana”- Feregi jud. Hunedoara; „Ceatăra” Carei Satu Mare; „Tradiții” Cluj-Napoca;
Invitați speciali: Colectivul Folcloric „Învârtita Dorului” – Republica Moldova
Ansamblul „Fântânilor” – Kud Bunori – Republica Serbia
Ansamblul „Meseșul” al Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj împreună cu soliștii vocali: Veta Biriș; Radu Ciordaș; Maria Butilă; Bogdan Toma; Claudia Torop; Ilie Caraș; Mariana Morcan.

Loc: Cehu Silvaniei

Festivalul Internațional al Dansului și Cântecului Codrenesc Cehu Silvaniei - Ediția a XVIII-a

ora 17:00 - Formaţia „Plaiuri Codrenești”;
Formaţii Muzică Uşoară – D'EFECTIV; Happy People; Cosmin Josef; Gabi Manea; Formaţia „Insect”

Loc: Cehu Silvaniei

„Se-ntorc moșierii” de Paul Beldi Ladislau

ora 13:00 – lansare de carte „Se-ntorc moșierii” de Paul Beldi Ladislau

Loc: sala „Dialoguri europene” din cadrul Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Intrare liberă

Porolissum Fest – Războaie, jocuri și savori

14:00-14:30 – Parada trupelor de reconstituire istorică a asociațiilor participante

14:30-15:00 – Antonio Passarelli, urmașul lui Apicius, gătește pentru tine – introducere în gastronomia antică și demonstrație practică

15:00-15:30 – Sub semnul Victoriei – lupte de gladiatori în varianta feminină (momente de interacțiune cu publicul)

15:30 – Războaiele vremii – primele confruntări din cel de-al doilea război daco-roman

16:30-17:00 – Passarelli și savorile istoriei – bucătăria antică de la preparare la degustare

17:00-17:30 – Sub semnului lui Marte – lupte de gladiatori (Asociația Culturală Tomis) – momente de interacțiune cu publicul

17:30-18:00 – Războaiele vremii – armata romană cucerește Dacia

Loc: Porta Praetoria, Complexul arheologic Porolissum

Ateliere interactive:

  • Prepararea pâinișoarelor romane
  • Prepararea biscuiților ștampilați
  • Prepararea vinului aromatizat
  • Prepararea ceaiurilor miraculoase
  • Jocuri romane (Delta, Rota)
  • Modelaj în lut

Porolissum Fest – Războaie, jocuri și savori

10:00-12:00 – Cu patrula călare pe granița romană – excursie pe primul limes al Daciei

Loc: plecare din fața Porții Praetoria, Complexul arheologic Porolissum

14:00-14:30 – Urmașii lui Spartacus – antrenamentul școlilor de gladiatori

14:30-15:00 – Dansuri arhaice – Nimfele Daciei (Școlile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

15:30-16:00 – Lupte de gladiatori (Virtus Antiqua) – momente de interacțiune cu publicul

16:00-17:00 – Fii și tu învingător! – concursuri de tir cu arcul, trasul frânghiei, aruncarea bolovanului, lupte cu ciomagul

17:00-17:15 – Cuvântul de salut al oficialităților

17:15-17:30 – Apicius sub bagheta lui Mircea Groza – concurs de gătit cu participarea pasionaților de gastronomie

17:30-17:45 – Dansuri arhaice – Nimfele Daciei (Școlile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

17:45-18:00 – Confruntarea amazoanelor de la Tomis – lupte de gladiatori în varianta feminină (momente de interacțiune cu publicul)

18:00-18:30 – Dansuri arhaice – Nimfele Daciei (Școlile de dans Sanctimonia Nemesis, Natae Severianae)

18:30-19:00 – Lupte de gladiatori (Asociația Culturală Tomis) – momente de interacțiune cu publicul

19:30-20:00 – Apicius sub bagheta lui Mircea Groza – premierea ucenicilor și degustarea preparatelor

20:00-21:00 – Vă rog să aveți o viață frumoasă! – concertul trupei Mike Godoroja & Blue Spirit

21:30 – Prin cenușa imperiului – asediul nocturn cu săgeți și proiectile incendiare (scena de luptă în fața Porții Praetoria)

Loc: Amfiteatrul din cadrul Complexului arheologic Porolissum

Ateliere interactive:

  • Prepararea pâinișoarelor romane
  • Prepararea biscuiților ștampilați
  • Prepararea vinului aromatizat
  • Prepararea ceaiurilor miraculoase
  • Jocuri romane (Delta, Rota)
  • Modelaj în lut

Zilele siguranței rutiere Michelin Zalău 2016

9:00-18:00

  • Concurs de machete între licee
  • Spațiu pentru copii
  • Zonă jocuri și provocări
  • Kilometri de siguranță
  • Traseu de bicicletă pentru copii (4-11 ani)
    • 10:15 - 10:45 Cursa pentru copii între 4-6 ani,
    • 11:00 - 11:30 Cursa pentru copii între 7-8 ani,
    • 11:45 - 12:15 Cursa pentru copii între 9-11 ani

Loc: Platoul de Marmură

Întâlniri literare cu scriitorul Dan Lungu

ora 12:00, sala festivă a Colegiului Național „Silvania”

ora 13:00, biblioteca Liceului Pedagogic „Gheorghe Șincai”

ora 17:00, Casa de Cultură a Sindicatelor

Intrare liberă

Cămașa tradițională femeiască din Sălaj (2 iunie – 1 septembrie)

  • Expoziția „Cămașa tradițională femeiască din Sălaj”

Loc: Muzeul de Artă „Ioan Sima” Zalău

1 iunie ca-n povești

ora 14:30

  • Jocurile copilăriei (șotron, ștafetă, rațele și vânătorii)
  • Desene pe asfalt
  • Face painting
  • Atelier de pictură

ora 16:30 – spectacol pentru copii

ora 19:00 – lansare de baloane

Loc: Parcul Central Municipal

Intrare liberă

În perioada 31 mai – 5 iunie, în Piața 1 Decembrie 1918 (platoul de marmură) vor fi, pentru cei mici, baloane pe apă, bărcuțe și tobogan.

ora 10:00 – spectacol de teatru pentru copii „Visul magic”

ora 11:30 – spectacol de teatru pentru copii „Visul magic”

Loc: amfiteatrul din Parcul Central

Intrare liberă cu condiția rezervării locului, la Casa Municipală de Cultură Zalău, până în data de 30 mai. Persoană de contact: Ioan Pintea, tel. 0732 430 627.

Bacalaureat de Cristian Mungiu

ora 18:00 – proiecția filmului „Bacalaureat”, de Cristian Mungiu, selectat în competiția oficială a Festivalului de Film de la Cannes

Loc: sala de spectacole din Clădirea Transilvania

Preț: 8 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău începând din data de 24 mai 2016 după următorul program: Luni-joi: 10:00-18:00; Vineri: 10:00-15:00.

orele 14:00-15:00 – atelier etnografic „Cămașa tradițională”

orele 15:00-16:00 – micii arheologi în căutarea comorilor

orele 16:00-18:00 – urmașii lui Wilhelm Tell – concurs de tras cu arcul

ora 18:00 – premierea concursului „Fii ghid pentru o noapte la muzeu”

Loc: Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău

orele 14:00-15:00 – atelier de confecționat lampioane

orele 15:00-16:15 – Legiunea copiilor/ Hoarda barbară – echipamente și tehnici militare antice

orele 16:30-17:30 – Micii bucătari și rețele bunicilor – atelier de preparat prăjiturele

orele 18:00-19:00 – vernisajul expoziției „Istoria în miniatură” și concursul pentru copii „Corectează falsurile istoriei”

orele 20:00-22:00 – concurs „Fii ghid pentru o noapte la muzeu”

orele 20:00-1:00 – vizitarea gratuită a Muzeului Județean de Istorie și Artă Zalău

Loc: Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău

Târgul colecționarilor

orele 7:00 - 14:00

  • colecționari (filatelie, cartofilie, numismatică, medalistică) din județele Neamț, Mureș, Maramureș, Satu Mare, Bihor, Cluj și Sălaj

Locație: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

ora 13:00 – proiecția scurtmetrajelor „Brigada neagră” şi „Strung love”, regizate de Andrei Teodorescu şi Victor Dragomir

Loc: sala festivă a Colegiului Național „Silvania”, Zalău

Intrare liberă

 

ora 18:00 – proiecția filmului „Cacealmaua (The Sting)” (1973), regizat de George Roy Hill

Loc: sala „Dialoguri europene” de la Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Intrare liberă

ora 10:00 – spectacol de teatru pentru copii „Domnul de ciocolată” în interpretarea actorilor Teatrului Municipal Baia Mare, secția păpuși „Mititelul”

ora 11:30 – spectacol de teatru pentru copii „Domnul de ciocolată” în interpretarea actorilor Teatrului Municipal Baia Mare, secția păpuși „Mititelul”

Loc: Clădirea Transilvania

Bilet: 5 lei

sărumânadecâtmăplimbam

ora 18:00 – spectacol de teatru „„sărumânadecâtmăplimbam” de Mihaela Mihai

  • din distribuție fac parte actori ai Teatrului „Regina Maria” din Oradea: Mirela Lupu, Sebastian Lupu

Loc: Clădirea Transilvania

Bilet: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău, orar luni-joi: 10:00 - 18:00, vineri: 10:00 - 15:00. Biletele se pun în vânzare începând cu 16 mai.

  • 10 km

8:00-9:00 – înscriere

10:00 – startul cursei

Premii: Locul I – 400 lei; Locul II: 300 lei; Locul III: 200 lei

  • 3 km

8:00-11:30 – înscriere

12:00 – startul cursei

Premii: Locul I – 300 lei; Locul II: 200 lei; Locul III: Voucher Hervis 150 lei

  • Tombolă: 1 cort drumeție + 1 rucsac drumeție + 1 sac dormit 2 persoane + 1 cască protecție bicicletă

Loc: Piața 1 Decembrie 1989

Caravana Filmului Românesc

ora 09:30: SALTIMBANCII
Scenariul: Vasilica Istrate; Regia: Elisabeta Bostan;
Cu: Octavian Cotescu, Carmen Galin, Aurel Iosefini, Adrian Vâlcu, Gina Patrichi, Dem Rădulescu

ora 11:00: ZÂMBET DE SOARE
Scenariul: Vasilica Istrate; Regia: Elisabeta Bostan;
Cu: Carmen Galin, Mircea Diaconu, Bianca Brad, Tudor Petruţ

ora 18:00: PINTEA
Scenariul: Vasile Chiriţă, Dumitru Mureşan; Regia: Mircea Moldovan;
Cu: Florin Piersic, Maria Ploae, Constantin Diplan, Aristide Teică, Ovidiu Schumacher, Colea Răutu

Loc: Clădirea Transilvania

Intrarea liberă

ora 20:30: CONCERTUL
Scenariul: Matthew Robbins, Héctor Cabello Reyes, Thierry Degrandi, Alain-Michel Blanc, Radu Mihăileanu;
Regia: Radu Mihăileanu;
Cu: Aleksey Guskov, Mélanie Laurent, Dmitri Nazarov, François Berléand, Vlad Ivanov, Miou-Miou;
O producţie: Oï Oï Oï Productions, Les Productions du Trésor, France 3 Cinéma, Castel Film Studios;

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrarea liberă

Caravana Filmului Românesc

ora 09:30: MAMA
Scenariul: Vasilica Istrate; Regia: Elisabeta Bostan;
Cu: Liudmila Gurchenko, Florian Pitiş, Mihail Boiarsky, George Mihăiţă

ora 11:00: DUMBRAVA MINUNATĂ
Scenariul: Draga Olteanu Matei; Regia: Gheorghe Naghi;
Cu: Draga Olteanu Matei, Florina Cercel, Olga Delia Mateescu, Ernest Maftei, Diana Muscă

ora 18.00: BALTAGUL
Scenariul şi regia: Mircea Mureşan;
Cu: Ilarion Ciobanu, Margarita Lozano, Sandu Sticlaru, Ioana Pacula

Loc: Clădirea Transilvania

Intrarea liberă

ora 20:30: LIVE
Scenariul: Mihai Mănescu, Vlad Păunescu;
Regia: Vlad Păunescu;
Cu: Rodica Lazăr, Tudor Chirilă, Crina Tofan, Ioana Blaj, Constantin Chiriac, Catrinel Dumitrescu, Valentin Teodosiu, Vladimir Găitan, Mihai Dinvale
O producţie: Castel Film Studios

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrarea liberă

Caravana Filmului Românesc

ora 09:30: VERONICA SE ÎNTOARCE
Scenariul: Elisabeta Bostan, Vasilica Istrate; Regia: Elisabeta Bostan;
Cu: Lulu Mihăescu, Margareta Pâslaru, Florian Pitiş, Dem Rădulescu

ora 11.00: AMINTIRI DIN COPILĂRIE
Scenariul şi regia: Elisabeta Bostan;
Cu: Ştefan Ciobotăraşu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruţ

Loc: Clădirea Transilvania

Intrarea liberă

 

ora 20:30: NUNTA MUTĂ
Scenariul: Adrian Lustig, Horaţiu Mălăele;
Regia: Horațiu Mălăele;
Cu: Meda Victor, Alexandru Potocean, Victor Rebengiuc, Tamara Buciuceanu, Valentin Teodosiu, Alexandru Bindea, Horaţiu Mălăele
O producţie: Castel Film Studios, Agat Films & Cie

Loc: Amfiteatrul din Parcul Central Municipal

Intrarea liberă

Femeia… ca un câmp de luptă

ora 19:00 – spectacol de teatru „Femeia… ca un câmp de luptă” de Matei Vișniec în interpretarea actorilor Dana Bonțidean și Ionuț Constantinescu, Compania „TEATRU ACUM” Cluj

Loc: Casa de Cultură Jibou

Preț: 15 lei

Biletele se găsesc la Casa de Cultură Jibou

ora 11:00 – a 50-a ediție a Serbării Pastorale „Măsurișul Oilor”

  • Văru Săndel
  • Suzana și Felician Nicola
  • Lele Crăciunescu
  • Angela Rusu
  • Marius Ciprian Pop
  • Ansamblul Stelele Bihorului
  • Ansamblul Artistic Profesionist Porolissum
  • Ioan Dordoi
  • Felix Gălan
  • Ileana Domuța Mastan
  • Aurora Moga Popovici
  • Aurel Țurcaș Vlaicu
  • Vasile Coca

Loc: Măgura Priei

Intrare liberă

ora 15:00-17:00 – spectacol stradal dedicat Sărbătorilor Pascale - „Drumul Crucii”

• spectacolul redă cele 14 opriri pe care Isus le-a făcut până la crucificare. Evenimentul se va desfășura pe următorul traseu: pornire din parcarea din spatele sediului Primăriei Municipiului Zalău – str. 22 Decembrie 1989 – B-dul Mihai Viteazu, până la intersecția cu str. 9 Mai – zona Ceas, cu ultima oprire în Piața 1 Decembrie 1918 (Platoul de Marmură). Procesiunea este o reprezentare dramatică a Drumului Crucii, realizată de un grup de credincioși din mai multe confesiuni, într-o încercare de a demonstra că în creștinism nu există granițe. Actorii voluntari, care îi interpretează pe Isus Hristos, pe soldații romani, Pilat din Pont, Baraba, Maria - mama lui Iisus, mironosițele și alte personaje, vor purta costume de epocă.

Evenimentul Asociației ,,Viață și Culoare” este la a XII-a ediție, și a fost organizat anual, în preajma Paștilor, în mari orașe din țară.

Loc: Parcarea publică din spatele sediului Primăriei Municipiului Zalău – Str. 22 Decembrie 1989 – B-dul Mihai Viteazu – zona Ceas – Platoul de Marmură

Acces gratuit

Concert simfonic „Orchestra Simfonică Allegria”

ora 19:00 – Concert simfonic „Orchestra Simfonică Allegria”.

  • Dirijor Vlad Agachi, solist violonist Ilian Gârneț.

Loc: Sala de spectacole din Clădirea Transilvania
Bilet: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău începând din data de 27 aprilie 2016 după următorul program:

27 - 28 aprilie, între orele 10:00-16:00

29 aprilie, între orele 10:00-13:00

2 mai: ÎNCHIS

3 - 10 mai 2016:

Luni-joi: 10:00-18:00

Vineri: 10:00-15:00

Târgul „Produs de Cluj”

ora 9:00-21:00 – târg produse tradiționale din lapte, carne, miere, ulei presat la rece, siropuri naturale, prăjituri și ciocolată de casă, produse de artizanat

ora 12:00-13:00 – spectacol de magie „Hocus Pocus cu Iepurașul Oghi”

ora 17:30-21:00 – spectacol folcloric susținut de:

  • Ansamblul folcloric „Vatră de dor”, al Școlii populare de arte „Tudor Jarda” din Cluj
  • Alex Florin Vaida
  • Lorena Clapa
  • Raul Mihai Turda
  • Ramona Neamț
  • Oana Moldovan
  • Raul Oltean
  • Rodica Pop Seling
  • Ovidiu Purdea Someș
  • Vasile Coca

Loc: Piața 1 Decembrie 1989, Zalău

Intrare liberă

Târgul „Produs de Cluj”

ora 9:00-22:00 – târg produse tradiționale din lapte, carne, miere, ulei presat la rece, siropuri naturale, prăjituri și ciocolată de casă, produse de artizanat

ora 13:00-15:00 – atelier pentru copii de sculptură în fructe și legume

ora 17:30-22:00 – spectacol folcloric susținut de:

  • Clubul Vedetelor – „Muguri de folclor”
  • Ansamblul Folcloric „Fiii Cămărașului” din Cămărașu
  • Narcisa și Georgeta Bala
  • Crina Varga
  • Florian Roșan
  • Mariana Morcan
  • Marius Ciprian Pop

Loc: Piața 1 Decembrie 1989, Zalău

Intrare liberă

Târgul „Produs de Cluj”

ora 12:00-22:00 – târg produse tradiționale din lapte, carne, miere, ulei presat la rece, siropuri naturale, prăjituri și ciocolată de casă, produse de artizanat

ora 17:30-22:00 – spectacol folcloric susținut de Ansamblul folcloric maghiar „Riszegvirag” din Izvorul Crișului și interpreții elevi ai Școlii Populare de Arte „Tudor Jarda”, secția externă Dej, clasa Felix Gălan

  • Ovidiu Ciubăncan
  • Zina Doboș
  • Mixandra Ariana Dan
  • Diana și Camelia Rodilă
  • Vlăduț Georgiu
  • Ancuța Suciu
  • Crina Bujiță
  • Eusebiu Gorgan
  • Felix Gălan
  • Nicoleta Hădărean
  • Roxana Suciu
  • Cristina Beldean Moșuțan
  • Cosmin Mocean
  • Mihaela Grindean
  • Angela Rusu

Loc: Piața 1 Decembrie 1989, Zalău

Intrare liberă

ora 18:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

ora 20:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

Loc: Casa de Cultură Jibou

Bilet: 10 lei

Astăzi, minte-MĂ FRUMOS

ora 19:00 – spectacol de teatru „Astăzi, minte-MĂ FRUMOS” în interpretarea actorilor Vasile Muraru și Valentina Fătu-Pătrașcu

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Preț: 25 lei

Școala de altădată. De la tăbliță la tabletă. De la cercetași la pioneri

ora 13:00 – vernisajul expoziției „Școala de altădată. De la tăbliță la tabletă. De la cercetași la pioneri”

Loc: Muzeul de Artă „Ioan Sima”

Intrare liberă

Concert Jazz – Bega Blues Band

ora 18:00 - concertul de jazz în interpretarea trupei Bega Blues Band din Timișoara

Loc: Clădirea Transilvania

Preț: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău, orar luni-joi: 10:00 - 18:00, vineri: 10:00 - 15:00. Biletele se pun în vânzare începând cu 6 aprilie.

ora 18:00 – spectacol de teatru în limba maghiară „Hanul Pustei” în interpretarea actorilor Asociației Culturale „Podium M.M.” din Oradea

Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Bilet: 10 lei elevi; 15 lei adulți

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură între orele 9:00-15:00 începând din data de 4 aprilie.

ora 18:00 – spectacol de teatru „Ursul” de A. P. Cehov

  • din distribuție fac parte actori ai Teatrului „Regina Maria” din Oradea: Ioana Gajdo, George Voinese, Şerban Borda

Loc: Clădirea Transilvania

Bilet: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău, orar luni-joi: 10:00 - 18:00, vineri: 10:00 - 15:00. Biletele se pun în vânzare începând cu 4 aprilie.

Nu te pune cu îngerii sau Miorița Reloaded

ora 19:00 – spectacol de teatru „Nu te pune cu îngerii sau Miorița Reloaded” de Flavius Lucăcel

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Bilete: 25 lei, 19 lei, 15 lei

Bilete se găsesc la Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău, la telefon 0741.113.647 sau pe https://biletmaster.ro/ron/Event/47003041/Nu-te-pune-cu-ingerii-sau-Miorita-Reloaded

Stand-up Comedy „La vremuri noi, glume noi”

ora 20:00 – stand-up comedy „ La vremuri noi, glume noi” cu Văncică, Bobonete, Diță și Rait

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Bilet: 60 lei

Interzis accesul sub 18 ani. Biletele se găsesc la Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău și pe vandbilete.ro

Ella Bella în Yupilandia

ora 18:00 – spectacol pentru copii „Ella Bella în Yupilandia”

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Bilet: 20 lei

Biletele se găsesc la Casa de Cultură a Sindicatelor între orele 10:00-16:00.

ora 18:00 – proiecția filmului „Poveste din Bronx” în regia lui Robert De Niro

  • Prezintă criticul de film Ioan Pavel Azap

Loc: sala „Dialoguri europene” din cadrul Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Intrare liberă

ora 18:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

ora 20:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

Loc: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Bilet: 10 lei

ora 18:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

ora 20:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

Loc: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Bilet: 10 lei

Păsări și flori de pe Valea Barcăului

ora 11:00 – vernisajul expoziției „Păsări și flori de pe Valea Barcăului”

Loc: Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău

Intrare liberă

ora 18:00 – spectacolul de teatru „Audiția” în interpretarea actorilor Teatrului „Regina Maria” din Oradea.
Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău.
Bilet: 15 lei.
Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău începând din data de 14 martie 2016 după următorul program casierie: Luni-joi: 10:00-18:00 și Vineri: 10:00-15:00.

orele 10:00 spectacol de teatru pentru copii în limba română „Visul magic” în interpretarea actorilor companiei teatrale „Comoara cu povești” din Oradea.

ora 11:30 spectacol de teatru pentru copii în limba română „Visul magic” în interpretarea actorilor companiei teatrale „Comoara cu povești” din Oradea.
Locație: Cercul Militar Zalău.
Bilet: 5 lei.

Concert simfonic „Orchestra Simfonică Allegria”

ora 18:00Concert simfonic „Orchestra Simfonică Allegria”.

  • Dirijor Vlad Agachi, soprană Diana Țugui.

Locație: Sala de spectacole din Clădirea Transilvania
Bilet: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău începând din data de 1 martie 2016 după următorul program casierie: Luni-joi: 10:00-18:00 și Vineri: 10:00-15:00.

Făt-Frumos cel mofturos și un Zmeu întors pe dos

ora 10:00spectacol de teatru pentru copii în limba română „Făt-Frumos cel mofturos și un Zmeu întors pe dos” în interpretarea actorilor de la Teatrul de păpuși Baia Mare.

ora 11:30spectacol de teatru pentru copii în limba română „Făt-Frumos cel mofturos și un Zmeu întors pe dos” în interpretarea actorilor de la Teatrul de păpuși Baia Mare.

Locație: Casa Municipală de Cultură Zalău.
Bilet: 5 lei.

Mathematrix (1-25 martie)

17:30 – exposition opening “Mathematrix”, by the artist Ancuța Mihaela Mureșan

  • Special guest: Dj F1st – Nacultură

Place: Centre for Culture and Art Sălaj

Free entrance

Satele sălăjene și poveștile lor

ora 16:00 – lansarea primelor 4 volume din seria „Satele sălăjene și poveștile lor” de Camelia Burghele

Loc: Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Intrare liberă

ora 10:00 – spectacol de teatru în limba maghiară pentru copii „Jancsi és Juliska” în interpretarea actorilor Companiei Teatrale Podium M.M. din Oradea

ora 11:30 – spectacol de teatru în limba maghiară pentru copii „Jancsi és Juliska” în interpretarea actorilor Companiei Teatrale Podium M.M. din Oradea

Loc: Casa Municipală de Cultură Zalău

Bilet: 5 lei

ora 10:00 – Spectacol de teatru în limba română „Crăiasa Zăpezii”, în interpretarea trupei de teatru AnimaArt din Cluj-Napoca

ora 11:30 – Spectacol de teatru în limba română „Crăiasa Zăpezii”, în interpretarea trupei de teatru AnimaArt din Cluj-Napoca

Loc: sala festivă a Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu”, Zalău

Bilet: 5 lei

Spectacol de muzică populară

ora 13:00 – spectacol de muzică populară, invitat special Dinu Iancu Sălăjanu

Loc: Școala Gimnazială din Aluniș

Intrare liberă

Târg de mărțișoare tradiționale

ora 9:00-13:00 – Târg mărțișoare tradiționale

  • Meșteri populari și elevi din județ vor realiza și prezenta mărțișoare confecționate din materiale tradiționale (lemn, hârtie, lână, lut)

Loc: sala „Dialoguri Europene” din cadrul Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Intrare liberă

Mărțișoare pentru mame

ora 17:00 – spectacol muzical-coreografic „Mărțișoare pentru mame”

  • Ansamblul Artistic Profesionist Porolissum
  • Ansamblul Folcloric Columna

Solişti vocali:

  • Andreea Vălean Indrecan
  • Daniela Stoica
  • Claudiu Costinaş
  • Aurora Moga Popovici
  • Rodica Pop Seling
  • Ileana Domuţa Mastan
  • Vasile Coca
  • Vlăduţa Lupău
  • Marius Ciprian Pop

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Bilet: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău începând din data de 15 februarie 2016 după următorul program: luni-joi: 10:00-18:00, vineri: 10:00-15:00.

Spectacol aniversar „Ansamblul folcloric Meseșul – 20 de ani”

ora 17:30 - spectacol aniversar „Ansamblul folcloric Meseșul – 20 de ani”

  • Spectacolul va fi susținut de foști și actuali membri ai ansamblului, dansatori, instrumentiști și soliști vocali

Invitați speciali:

  • Sava Negrean Brudașcu
  • Nicolae Mureșan
  • Sergiu Vitalian Vaida și Nănașii
  • Antoanela Ferche – Buțiu

Loc: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

ora 15:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

ora 18:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

Loc: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Bilet: 10 lei

ora 15:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

ora 18:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

Loc: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Bilet: 10 lei

ora 15:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

ora 18:00 – proiecția filmului „Usturoi”, coproducție româno-americană, în regia lui Luciano Alexander

Loc: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Bilet: 10 lei

De leac. De frumusețe…

ora 13:00 – vernisajul expoziției „De leac. De frumusețe…”

  • Colaborare cu Muzeul Județean Satu Mare, Muzeul de Istorie a Maramureșului, Complexul Muzeal Bistrița-Năsăud

Loc: Muzeul de Artă „Ioan Sima” Zalău

Intrare liberă

Cerere în căsătorie

ora 18:00 – spectacol de teatru „Cerere în căsătorie” de A. P. Cehov în interpretarea actorilor Asociației Culturale ARTX din Oradea

Loc: sala de spectacole din Clădirea Transilvania

Preț bilet: 10 lei

Biletele se pun în vânzare începând de luni 8 februarie 2016 la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. Program casierie: luni-joi: 10:00 - 18:00, vineri: 10:00 - 15:00.

Manifestare comemorativă dedicată lui Iuliu Maniu

ora 10:00 – celebrarea Sfintei Liturghii împreună cu corul Bisericii din Ieud, Maramureș

      – parastas pentru familia Maniu

ora 11:45 – vizitarea Muzeului Memorial „Iuliu Maniu”, aflat la demisolul bisericii;

      – Simpozion „Salvați Istoria Națională! Salvați Casa lui Iuliu Maniu!”

     – Dr. Marin Pop: „Corneliu Coposu, despre oratorul Iuliu Maniu”

     – Dr. Dan Deac: „Împăratul Caracalla la Porolissum și inscripția romană de la Bădăcin”;

    – Daniel Săuca: Lansarea celei de-a doua ediții a „Monografiei satului Bădăcin și a familiei Maniu”, adăugită și revizuită

ora 14:00 – program artistic ˗ Corul „Dealul Țarinei” din Bădăcin, Grup Folk, grup de elevi ai Școlii „Iuliu Maniu” Bădăcin, Grup folcloric din Ieud, Maramureș

ora 15:00 – stadiul actual al proiectului de reabilitare a Casei Memoriale „Iuliu Maniu”

ora 15:15 – discursuri

Locație: Biserica Greco-Catolică din Bădăcin

Cinematecă – Bahrtalo! (Hai noroc!)

ora 18:00 – proiecția filmului Bahrtalo (Hai noroc!)în prezența regizorului Lakatos Róbert. Prezintă criticul de film Ioan Pavel Azap.

Locație: sala „Dialoguri Europene” din Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Ziua Internațională a Comemorării Victimelor Holocaustului

ora 12:00

Participanți:

  • Dr. Aurel Vainer - președinte FCER
  • Dan Has – preşedintele Comunităţii evreieşti din Zalău
  • rabin Rafael Shaffer – membru FCER
  • Prof. univ. dr. Lucian Năstasă-Kovacs - directorul Muzeului de Artă Cluj-Napoca
  • Prof. univ. dr. Antonia Faur de la Facultatea de Istorie, Relații Internaționale, Științe Politice și Științele Comunicării de la Universitatea din Oradea
  • Mariana Iuga – profesor de istorie la Colegiul Tehnic Alesandru Papiu Ilarian (API) Zalău
  • Andreea Leonid – prezentator
  • Filip Cosmin – specialist în Istoria Holocaustului

Invitați:

  • Bucharest Klezmer Band – muzică klezmer tradițională și modernă
  • Expoziție Pictură – Eva Heyman (Tikvah Oradea)

Locație: Clădirea Transilvania

·        Dr. Aurel Vainer – președinte FCER

Conferință internațională „Holocaust și valori identitare evreiești în Sălaj”

Sesiunea II a conferinței

13:00-13:15 – Florica Pop, manager Biblioteca Județeană „I.S. Bădescu” – cuvânt introductiv și prezentare expoziție de carte legat de Holocaust și Statul Israel Modern

13:15-14:00 – prof. dr. Gideon Greif – întâlnire cu tinerii elevi. „Albumul Auschwitz”: importanța și trecutul său istoric

Locație: Secția de împrumut tineri și adulți a Bibliotecii Județene, Zalău

 

Sesiunea III a conferinței

14:30-14:45 – Daniel Săuca – cuvânt introductiv

14:45-15:40 – prod.dr. Gideon Greif – întâlnire cu profesorii și elevii. Prezentarea subiectului: ABC-ul Holocaustului: principalele etape și termenii de bază

16:00-16:30 – Cristina Tomuleț – Drepturile omului. O abordare juridică

16:30-17:00 – Mugur Vărzariu – „Voi supraviețui” – un documentar mărturie despre supraviețuitorii Holocaustului

16:30-17:10 – Zvika Kfir – Iudaism și viața evreiască după Holocaust

17:30-18:00 – Ceremonia de încheiere

Locație: sala „Dialoguri europene” de la Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Conferință internațională „Holocaust și valori identitare evreiești în Sălaj”

10:00-11:30 – vizită la Muzeul Holocaustului din Transilvania de Nord, Kaddish și El Male Rachamim

12:00-12:30 – primirea invitaților în Sala Mare a Primăriei Șimleu Silvaniei de către primarul dl. ing. Septimiu Cătălin Țurcaș

12:30-13:20 – Introducere

  • Daniel Stejeran, director al Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord
  • Septimiu Țurcaș, primar al orașului Șimleu Silvaniei
  • Daniel Săuca, director al Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj
  • Zvika Kfir, rabin al Comunității Evreilor din Brașov
  • Emilia Teszler, președinte al Asociației Tikvah din Oradea
  • Alex Hecht, președinte-fondator al Muzeului Holocaustului din Transilvania de Nord

Sesiunea I a conferinței

13:20-14:00 – Amitai Pollak – Familii de evrei din Șimleu Silvaniei înainte de Holocaust

14:20-15:00 – prof. dr. Gideon Greif – Auschwitz – cel mai mare lagăr de Concentrare și Exterminare și trupele „Sonderkommando”

15:20-16:00 – Mugur Vărzariu – „Voi supraviețui” – un documentar mărturie despre supraviețuitorii Holocaustului

16:00-16:30 – Emilia Teszler – prezentarea expoziției „Shalom!” Despre Iudaism și viață evreiască

Locație: Primăria Șimleu Silvaniei

ora 18:30 – Cărare de lumină – eveniment pentru marcarea Zilei Unirii Principatelor Române prin aprinderea a 1.100 de candele

Locație: Parcul Central Municipal Zalău

Intrare liberă

Ziua culturii maghiare - Magyar kultura napja

ora 18:00

  • Cuvânt de salut: președintele Asociației Szilágy Társaság și UDMR Zalău, dl. Lakatos Sándor;
  • Luări de cuvânt: dl. Demény Péter, scriitor;
  • Vernisajul expoziție personale de pictură Horváth Levente (Jebucu) va fi deschis de Szabó Attila;
  • Vor recita din poeți maghiari elevii: Futó Friderika, Hari Hilda, Máte András, Gyulai Anikó;
  • Vor fi interpretate sub forma unor cântece cu acompaniament muzical poeziile unor poeți maghiari de către formațiile „L'Adyk” și „Ében”;
  • Kulcsár Szabó Ágoston va interpreta la pian  „Rondo ala Turca” de W.A. Mozart;
  • Prezentarea ultimului număr al revistei maghiare de cultură Hepehupa - Fejér László;
  • Prezentarea albumului de artă „Arta la Jebucu. Tabăra de creație din Țara Călatei. Művészet Zsobokon. A kalotaszegi alkotótábor”.

Locație: sala „Dialoguri europene” de la Centrul de Cultură și Artă al Județului Sălaj

Intrare liberă

Hai să dăm mână cu mână

ora 16:30

-      spectacol muzical-coreografic „Hai să dăm mână cu mână” susținut de Ansamblul Artistic Profesionist Porolissum şi Ansamblul Folcloric de Copii Columna.

Solişti vocali:

  • Daniela Stoica
  • Claudiu Costinaș
  • Andreea Vălean Indrecan
  • Alex și Alexandra Chira
  • Aurora Moga Popovici
  • Rodica Pop Seling
  • Vasile Coca
  • Ileana Domuța Mastan

Invitat special: Cristian Pomohaci

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Intrarea se face pe bază de invitație în limita locurilor disponibile. Invitațiile se pot ridica de la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău după următorul program: luni-joi: 11:00-18:00, vineri: 11:00-15:00.

-      Concert Fanfara Promenada

Locație: platoul de marmură din fața Prefecturii

Intrare liberă

Lansarea cărții „Lélekkabát”/ „Paltonul sufletului” și vernisajul unei expoziții realizate de Eperjesi Noémi, ilustratoarea cărții

ora 16:00

-      Lansarea cărții „Lélekkabát”/ „Paltonul sufletului” (Editura Lector) de Demény Péter

-      vernisajul unei expoziții realizate de Eperjesi Noémi, ilustratoarea cărții „Lélekkabát”/ „Paltonul sufletului”

Invitat: poetul Simonfi István

Moderatori: Kovács Tunde și Szabó Attila

Locație: sala „Dialoguri europene” a Centrului de Cultură și Artă al județului Sălaj

Intrare liberă

Masă rotundă in memoriam Kincs Gyula

ora 17:00 – organizează masa rotundă in memoriam Kincs Gyula (în 31 decembrie 2015 s-au împlinit 100 de ani de la trecerea în eternitate a celui care a fost pedagogul, directorul de școală și jurnalistul zălăuan)

Prezintă:

  • Kovács Iudit
  • Kurti Barna
  • László László
  • Kovács Kuruc Iános
  • Daniel Mureșan
  • Mirel Matyas

Locație: sala „Dialoguri europene” a Centrului de Cultură și Artă al județului Sălaj

Intrare liberă

Gusturi vechi cu IMPACT azi

ora 11:00 – eveniment culinar „Gusturi vechi cu IMPACT azi” – prezentarea și degustarea unor rețete tradiționale sălăjene

Mâncarea va fi asigurată de restaurantele partenere și de cunoscutul bucătar, Mircea Groza. La eveniment vor participa și 2-3 producători locali de produse tradiționale

Locație: platoul de marmură din fața Prefecturii

Intrare liberă

ora 17:00 – seară de muzică și poezie din lirica eminesciană „La steaua”

Interpreți:

  • Orchestra Ansamblului Artistic Profesionist Porolissum
  • Grigore Grigoruț (taragot)
  • Ionuț Dârjan (vioară)
  • Rodica Pop Seling (soprană)
  • Daniela Stoica (soprană)
  • Ștefania Oiegar (soprană)
  • Pop Vicențiu (clarinet)
  • Darius Stoica (vioară)
  • Andrei Câmpean (clarinet)
  • Vlad Blaga (vioară).

Recitatori:

  • Ioan Pintea
  • Adrian Tăut

Vernisaj expoziție realizată de elevi ai Liceului de Artă Ioan Sima, în foaierul Casei Municipale de Cultură Zalău.

Locație: Casa Municipală de Cultură Zalău

Intrare liberă

Ziua Culturii Naționale

Expoziții:

  • Autori sălăjeni – cărți editate în anul 2015

Locație: Sala scriitorilor

  • Tezaurul Național oglindit prin cultură

Locație: Sala de lectură

Vizionări:

  • Și dacă… Mihai Eminescu
  • …și răsări Luceafărul
  • Nichita Stănescu – Îngerul blond
  • Lucian Blaga – În căutarea cuvântului
  • Ziua Culturii Naționale – filme realizate de Biblioteca Județeană
  • Mari Nume ale Culturii Române – filme din colecția media

Locație: în secțiile de relații cu publicul

Intrare liberă

 

14 ianuarie

ora 13:00 vernisaj Ex Libris – Eminescu (11-22 ianuarie)

Locație: Secția tineri & adulți

Intrare liberă

Ziua Culturii Naționale

Expoziții:

  • Autori sălăjeni – cărți editate în anul 2015

Locație: Sala scriitorilor

  • Tezaurul Național oglindit prin cultură

Locație: Sala de lectură

Vizionări:

  • Și dacă… Mihai Eminescu
  • …și răsări Luceafărul
  • Nichita Stănescu – Îngerul blond
  • Lucian Blaga – În căutarea cuvântului
  • Ziua Culturii Naționale – filme realizate de Biblioteca Județeană
  • Mari Nume ale Culturii Române – filme din colecția media

Locație: în secțiile de relații cu publicul

Intrare liberă

 

11 ianuarie

ora 10:30 – vernisaj expoziție Ion Pop, artist sălăjean (11-22 ianuarie)

Locație: BiblioDivertisment

Intrare liberă

Eros și sexualitate în Dacia romană (13 ianuarie – 29 februarie)

ora 14:00 – vernisajul expoziției „Eros și sexualitate în Dacia romană”

Locație: Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău

Intrare liberă

ora 17:00

  • Corul „Camerata Academica Porolissensis”, prof. dr. Ioan Chezan
  • Corul „DO RE MI” – clasele V-VIII, prof. Ghiurco Ciprian
  • Orchestra Liceului de Artă, prof. Kővári László
  • Grupul de colindători „Tradiții”, prof. Rodica Pop-Seling, prof. Câmpean Titus
  • Muzică de cameră – Cvartet, prof. Sabău Adrian
  • Vernisaj-expoziție „Decorațiuni de Crăciun”, prof. Mureșan Mălina, prof. Brândușan Diana

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare liberă

Concert de colinde ”Deschide ușa creștine”

21 decembrie

Ora 19:00 – Concert de colinde  ”Deschide ușa creștine”

Invitați grupuri de colindători din județele : Sălaj, Maramureș, Satu-Mare, Bihor, Arad, Alba, Sibiu, Mureș, Cluj, Brașov, Harghita, Timiș, Caraș-Severin, Hunedoara și artiștii: Livia Harpa, Frații Florea, Ionuț Bledea, Diana Cârlig, Ionela Moruțan, Vasile Coca, Ileana Matus, Mihaela și Ciprian Istrate, Năstăcuța Iuga.

Invitat Special: Cristian Pomohaci

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Prețul biletului pornește de la 10 lei și poate să ajungă până la  25 lei

Biletele se găsesc la casa sălii de spectacole. Program casa de bilete: Luni-Vineri între orele 13:00 – 18:00.

”Colind Românilor”

6 Decembrie

”Colind Românilor”

Ora 17:00 – Dinu Iancu Sălăjanu

Locatie: Catedrala Episcopală ”Sf. Vineri” Zalău

Intrare Gratuită

Căminul tuturor, muzica

6 Decembrie 

Căminul tuturor, muzica

Ora 17:00 - Corul Filarmonicii Naționale Maghiare – dirijor Antal Matyas

Locatie: Biserica Reformată din Dumbrava, Zalău

Intrare Gratuită 

Concertul coral de muzică sacră „Venite Adoremus” Ediția a VII-a

5 Decembrie

 Concertul coral de muzică sacră „Venite Adoremus” Ediția a VII-a

Ora 14: 00  - Participă : Corala „Sf. Familie” a Parohiei „Sf. Familie” Zalău - dirijor prof. Grigore Grigoruţ; Corul „Te laudamus” al Parohiei Sf.Treime Şimleu Silvaniei - dirijor ing. Ioan Chiorean; Corul „Sanctus Spiritus” al Parohiei  „Bunavestire” din județul Bistrița-Năsăud - dirijor prof. Florica Sfechiş ;Corul „Lumină lină” al Catedralei Sf. Vineri Zalău - dirijor prof. Ciprian Ghiurco; Corul „Rorate” al Parohiei romano-catolice Zalău - dirijor prof. Kövári László; Corul „Szenci Molnár Albert” al Parohiei reformate Zalău – dirijor prof. Rácz Lóránds – Márton; Corul „Cristos Rege” – Sighetu Marmaţiei - dirijor Rodica Gheorghiu.

Locație: Biserica „Sfânta Familie” Zalău

Intrare libera

Un târg roman de graniță descoperit la Porolissum analizat prin prisma descoperirilor monetare

ora 12:15 – lansarea cărții „Un târg roman de graniță descoperit la Porolissum analizat prin prisma descoperirilor monetare” de Coriolan Horațiu Opreanu și Vlad – Andrei Lăzăreanu

Locație: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Christmas Jazz cu Gabriel Farkas & Band

ora 19:00 – concert de jazz dedicat marelui Frank Sinatra cu Gabriel Farkas & Band (HU)

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare gratuită pe bază de invitație în limita locurilor disponibile. Invitațiile se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău începând cu data de 2 decembrie. 

Spectacol caritabil „Împreună reușim”

ora 18:00

  • Rodica Pop Seling
  • Sergiu Chirilă
  • Ansamblul folcloric „Meseșul”
  • Clubul sportiv „Alegria” – dans modern

Și mulți alții.

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Intrare: 10 lei

Biletele se găsesc la Casa de Cultură a Sindicatelor. 

Spectacol extraordinar de Crăciun dedicat „Zilei Naționale a României”

ora 18:00 – spectacol extraordinar de Crăciun dedicat „Zilei Naționale a României” susținut de Cristofor Aldea-Teodorovici Orchestra

Locație: Casa Municipală de Cultură Zalău

Intrare pe bază de invitație în limita locurilor disponibile. Invitațiile se găsesc la sediu Casei Municipale de Cultură Zalău.

ora 17:00 – concert „Muguri de folclor”

În program:

  • Elevi ai Liceului de Artă „Ioan Sima” Zalău, grupa - muzică vocală tradițională românească.

Profesori coordonatori:

  • Rodica Seling - Pop
  • Lucreția Bolba
  • Sanda Pușcaș
  • Grupul vocal - instrumental „Mugurelul”, profesor coordonator Titus Câmpean

Locație: Sala „Dialoguri europene” de la Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

ora 12:00 – lansarea antologiei de versuri „Postașul rural” a poetului Viorel Mureșan

Locație: Liceul Teoretic „Ion Agârbiceanu” din Jibou

Intrare liberă

Biblioteca Județeană „I.S. Bădescu” – Porți Deschise Stația Carte – Zalău Centru!

ora 11:00 – 13:00

– Eveniment dedicat Zilei Naționale a României și Marii Uniri

– Editura Ecou Transilvan, Cluj-Napoca, expoziție cu vânzare, lansări

– Prezentarea albumului „Istoria României, secolul XX, deceniul 7 (1961 – 1970)”, autor Vasile Lechințan, istoric

– Tineri români talentați: Radu Cristian Andreescu, Poemele Aurorei, volum de versuri

– Expoziție omagială – România eternă!

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare liberă

Biblioteca Județeană „I.S. Bădescu” – Porți Deschise Stația Carte – Zalău Centru!

ora 17:00 – 22:00

– BiblioDivertisment, seară cultural-artistică

– Lansare CD – Mugur de folclor – Liceul de Artă Ioan Sima, coordonator prof. Titus Câmpean

– Inaugurare spațiu dedicat activităților cultural-artistice, educative, de relaxare, comunicare, socializare

– Expoziție de pictură, grafică și sculptură – Liceul de Artă Ioan Sima

– Audiție muzică clasică

– Vizionare film „Hoțul de cărți”

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare liberă

Biblioteca Județeană „I.S. Bădescu” – Porți Deschise Stația Carte – Zalău Centru!

ora 13:00

– Recital Mircea Petean și cărțile sale

– Editura Limes, Cluj-Napoca - expoziție cu vânzare

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare liberă

Biblioteca Județeană „I.S. Bădescu” – Porți Deschise Stația Carte – Zalău Centru!

ora 18:00 – Șezătoare literară - invitată de onoare Florica Bradu, interpretă de muzică populară, autoarea cărții „Dor și neuitare, poezii și obiceiuri din Crișana”

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare liberă

Biblioteca Județeană „I.S. Bădescu” – Porți Deschise Stația Carte – Zalău Centru!

ora 13:00 - Moment inaugural - Clădirea Transilvania

ora 13:30 – 17:00

– Editura Caiete Silvane - expoziție cu vânzare

– Scriitori sălăjeni în dialog cu publicul

– Ioan Sorin Boldea, istoric – prezentarea operei

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare liberă

Festivalul Județean de Teatru pentru Elevi

ora 9:30 – secțiunea teatru dramatic pentru licee și colegii

Cinematecă – „O noapte furtunoasă” (1943), regia Jean Georgescu – la finalul festivalului

Locație: Sala „Dialoguri Europene” de la Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Festivalul Județean de Teatru pentru Elevi

 

ora 9:30 – secțiunea teatru dramatic pentru școli gimnaziale

Locație: Sala „Dialoguri Europene” de la Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Festivalul Județean de Teatru pentru Elevi

 

ora 10:00 – secțiunea teatru popular

Locație: Sala „Dialoguri Europene” de la Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

ora 10:00 și ora 11:30 – spectacol de teatru pentru copii „Visul Magic” în interpretarea actorilor Companiei teatrale „Comoara cu povești” din Oradea

Locație: Casa Municipală de Cultură Zalău

Intrare: 5 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. Program: luni-joi 10:00-18:00, vineri 10:00-15:00. 

Mihai Măniuțiu, în lectură publică la Zalău

 

ora 13:00 – lectură publică susținută de cunoscutul regizor și scriitor Mihai Măniuțiu

Locație: Sala festivă a Colegiului Național „Silvania” Zalău

Intrare liberă

 

ora 17:30 – proiecție film „Un etaj mai jos”, regizor Radu Muntean

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare: 10 lei.

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. Program: luni-joi 10:00-18:00, vineri 10:00-15:00. 

O poveste foarte simplă

ora 18:00 – spectacol de teatru „O poveste foarte simplă” de Maria Lado, în interpretarea actorilor Teatrului „Regina Maria” din Oradea

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Intrare: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. Program: luni-joi 10:00-18:00, vineri 10:00-15:00. 

Biletele se pun în vânzare începând cu data de 20 noiembrie 2015 la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău.

 

ora 20:00 – proiecție film „Lumea e a mea”, regizor Nicolae Constantin Tănase

Locație: Clădirea Transilvania

Intrare: 10 lei.

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. Program: luni-joi 10:00-18:00, vineri 10:00-15:00. 

Take, Ianke și Cadâr

 

ora 18:30 – spectacol de teatru „Take, Ianke și Cadâr” de V.I.Popa

Locație: Casa de Cultură Jibou

Intrare: 25 de lei pentru adulți; 15 lei pentru studenți și elevi

Biletele se găsesc la Case de Cultură Jibou.

Spectacol de teatru în limba maghiară „Svejk”

 

ora 14:00 – pentru elevi

ora 18:00 – pentru adulți

Locație: Casa Municipală de Cultură Zalău

Intrare pe bază de invitație în limita numărului de locuri disponibile. Invitațiile se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. 

Ținută, culoare, stil - Cămașa țărănească de altădată din Colecțiile Cantacuzino și Brătianu ale MET

 

ora 14:30 – vernisajul expoziției „Ținută, culoare, stil - Cămașa țărănească de altădată din Colecțiile Cantacuzino și Brătianu ale MET”

Locație: Muzeul de Artă „Ioan Sima” Zalău

Intrare liberă

Festivalul coral internațional „Ecouri transilvane”

ora 17:00 – Festivalul coral internațional „Ecouri transilvane”

  • Coruri participante: „Debreceni Kantus” - Ungaria, dirijor Marci Erno;  „Andrei Mureşianu” - Bistrița, dirijor arhidiacon Cornel Pop;  „Astra” - Câmpia Turzii, dirijor Rodica Trandafir; „Lumină Lină” - Baia Sprie, dirijor Eugen Indre și corurile reunite, „Camerata Academica Porolissensis” și „Lumină Lină” al Catedralei  „Sf. Vinere” din Zalău, dirijor prof. dr. Ioan Chezan.

Locație: Catedrala episcopală „Sf. Vinere” Zalău

Intrare liberă

România la Răscruce. Opțiuni pentru viitor

 

ora 18:00 – Lansare de carte – România la Răscruce. Opțiuni pentru viitor”

Locație: Sala Avram Iancu din cadrul Primăriei Zalău

Intrare liberă

 

18:00 – spectacol de teatru „Omul din La Mancha” în interpretarea actorilor Teatrului „Regina Maria” din Oradea

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Intrare: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. Program: luni-joi 10:00-18:00, vineri 10:00-15:00. 

Inaugurarea Casei Slovăcești „Casa Cântărețului”

 

ora 13:00 – inaugurarea Casei Slovăcești „Casa Cântărețului”

Locație: Muzeul de Artă Populară „Ligia Alexandra Bodea”, Iaz

Intrare liberă

Lansare carte „Sălaj. Locuri de poveste, povestea locurilor” de Sebastian Olaru

 

ora 16:00 – lansarea cărții „Sălaj. Locuri de poveste, povestea locurilor” de Sebastian Olaru

Locație: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Femeia în arta socialistă (4 noiembrie – 31 decembrie)

 

ora 13:00 – vernisajul expoziției Femeia în arta socialistă

  • Colaborare între muzeele de artă din Arad, Cluj-Napoca, Satu Mare și Zalău

Locație: Muzeul de Artă „Ioan Sima” Zalău

Intrare liberă

ora 18:00 – vernisajul expoziției Salonul de Toamnă

Expun artiști plastici sălăjeni:

  • Sepsi Iosif
  • Gheorghe Ilea
  • Ioan Longodor
  • Adorján Ilona
  • Eperjesi Noémi
  • Raluca Cirți
  • Vári – Váncza Edith
  • Keresztes József Róbert
  • Ilyés Timea
  • Cristina Ignatiuc
  • Szabó Attila
  • George Rădeanu

 

Locație: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Festival-concurs în memoria celor mai buni violoniști romi ai județului Sălaj

 

ora 11:30 – violoniști romi din județ

Locație: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Concert de Jazz – Lucian Ban & Mat Maneri – „Transylvanian Concert”

 

ora 19:00 – Bonus Muza Fest – Concert de Jazz – Lucian Ban & Mat Maneri – „Transylvanian Concert”

Locație: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Conferință „In memoriam Iuliu Maniu” (1873-1953)

ora 17:00

  • Iuliu Maniu a absolvit Colegiul Reformat din Zalău acum 125 de ani – în 1890 – prelegere susținută de László László, Colegiul Național „Silvania”
  • Personalitatea lui Iuliu Maniu – prelegere susținută de Marin Pop, Muzeul Județean de Istorie și Artă Zalău.

Locație: Sala Festivă de la Colegiului Național „Silvania” (Zalău, str. Unirii nr. 1)

Intrare liberă

Serbările Normalității

ora 11:00 – activități pentru copii, dezbateri, concursuri, karaoke pentru toate vârstele cu MC Cosmin Seleși

ora 19:00 – Concert CRBL și Amna

Locație: Platoul din fața Casei de Cultură a Sindicatelor, Zalău

Intrare gratuită

ora 14:00

  • Semnificația zilei de 25 octombrie (Ziua Armatei Române)
  • Mesaje adresate ARMATEI ROMÂNE 
  • EXPOZIŢIE OMAGIALĂ – ARMATA ROMÂNĂ – Simbol al stabilităţii şi suveranităţii neamului
  • Slavă ţie EROU, VETERAN, SOLDAT NECUNOSCUT…, ARMATĂ ROMÂNĂ! - gânduri din partea tinerilor şi a publicului civil
  • Cuvânt în numele ARMATEI ROMÂNE şi mesaj către tineri – Lt. Col. Nicolae Gabriel Oros, Comandantul Batalionului 317 Sprijin Logistic Voievodul Gelu, Zalău
  • Prezentarea şi deschiderea oficială a Filialei Bibliotecii Judeţene Sălaj de la CERCUL MILITAR ZALĂU
  • Întrebări şi răspunsuri – interactiv (schimb de impresii între publicul civil şi reprezentanţi ai Armatei Române)
  • Program cultural artistic:

-      ILEANA GRAŢIANA POP şi Grupul Poiana (Anastasia Boticaş şi Elena Miheş)

-      ALEXANDRA şi ALEX CHIRA

-      ALEXANDRA IACOB

Locație: Cercul Militar Zalău

Intrare liberă

ora 13:30 – producători și meșteri populari de pe Valea Someșului

  • Ansamblul folcloric Meseșul al Centrului de Cultură și Artă al Județului Sălaj
  • Ansamblul folcloric Someșul din Jibou
  • Grupul vocal - instrumental Mugurelul al Liceului de Artă Ioan Sima din Zalău
  • Iosef Cosmin
  • Sergiu Vitalian Vaida
  • Nănașii

Invitați speciali:

  • Compact
  • Sava Negrean Brudașcu
  • Radu Ciordaș

Locație: Liceul Tehnologic Surduc

Intrare liberă

Conferință „Să fii român!” cu Dan Puric

 

ora 18:00 – Conferință „Să fii român!” cu Dan Puric

  • La finalul conferinței va avea loc o sesiune de autografe

Locație: Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău

Intrare: 35 lei

Biletele se găsesc la Casa de Cultură a Sindicatelor Zalău. Program: luni-vineri 8:00-18:00

 

ora 10:00 – Spectacol de teatru în limba română „Crăiasa Zăpezii”, în interpretarea trupei de teatru AnimaArt din Cluj-Napoca

ora 12:00 – Spectacol de teatru în limba română „Crăiasa Zăpezii”, în interpretarea trupei de teatru AnimaArt din Cluj-Napoca

Locație: Casa Orășenească de Cultură Jibou

Intrare: 6 lei

Biletele se găsesc la Casa Orășenească de Cultură Jibou. 

Festivalul Național de Umor „De la LEU la ȘIMLEU… cursul valutar al umorului!”

ora 17:00

  • Caricatură și grafică satirică „Expo Ridendo” – Cristian Vecerdea-Criv și Lucian Dobârtă-Lucido
  • Logica absurdului – Cristian Cheșuț și studenții anului II Design, Universitatea de Artă și Design Cluj-Napoca
  • Literatură umoristică „Libresse… oblige” – Cornel Udrea, Florin Alexandru, Gavril Moisa, Eugen Albu
  • Interpretare „Zâmbete la purtător” – Grupul „Experiment 77” Făgăraș, „BIS” Sibiu, Nănașii, Ion Mercea
  • Ipostaze Folclorice – Dorul meu cu ochii mari – Florica Trif
  • FOLK & TRADIȚII

-      Marian Buzilă – tenor

-      Grupul „IZA” Maramureș

-      FOLK PERFORMANCE – Grupul CLASSIC: Ionică și Diana Horvath

  • Excelențe în recital – Dorel Vișan

      – Ioan Gyuri Pascu

  • Moderatori: Cornel Udrea și Sorin Tănase

Locație: Casa de Cultură Șimleu Silvaniei

Intrare liberă

Festivalul Național de Umor „De la LEU la ȘIMLEU… cursul valutar al umorului!”

ora 17:00

  • Caricatură și grafică satirică „Expo Ridendo” – Cristian Vecerdea-Criv și Lucian Dobârtă-Lucido
  • Logica absurdului – Cristian Cheșuț și studenții anului II Design, Universitatea de Artă și Design Cluj-Napoca
  • Literatură umoristică „Libresse… oblige” – Cornel Udrea, Florin Alexandru, Gavril Moisa, Eugen Albu
  • Interpretare „Zâmbete la purtător” – Grupul „Experiment 77” Făgăraș, „BIS” Sibiu, Nănașii, Ion Mercea
  • Ipostaze Folclorice – Dorul meu cu ochii mari – Florica Trif
  • FOLK & TRADIȚII

-      Marian Buzilă – tenor

-      Grupul „IZA” Maramureș

-      FOLK PERFORMANCE – Grupul CLASSIC: Ionică și Diana Horvath

  • Excelențe în recital – Dorel Vișan

      – Ioan Gyuri Pascu

  • Moderatori: Cornel Udrea și Sorin Tănase

Locație: Casa de Cultură Șimleu Silvaniei

Intrare liberă

 

ora 18:00 – Spectacolul de teatru „Viață de cimitir”, în interpretarea actorilor Rodica Popescu Bitănescu, Ioana Mărcoiu, Răzvan Hâncu, Irina Cărămizaru și Radu Solcanu

Locație: Sala de spectacole a Clădirii Transilvania, Zalău

Intrare: 10 lei

Biletele se găsesc la sediul Casei Municipale de Cultură Zalău. Program: luni-joi 10:00-18:00, vineri 10:00-15:00. 

 

ora 18:30 – Spectacolul de teatru „O noapte furtunoasă”

Locație: Casa Orășenească de Cultură Jibou

Intrare: 15 lei – copii; 25 lei – adulți

Zilele teatrului pentru copii „Cartea cu povești”

 

ora 10:00 - Spectacolul de teatru în limba maghiară „Matyas cel drept”, în interpretarea actorilor de la Teatrul Podium M.M. Oradea

ora 11:30 - Spectacolul de teatru în limba maghiară „Matyas cel drept”, în interpretarea actorilor de la Teatrul Podium M.M. Oradea

Locație: Casa Municipală de Cultură Zalău

Intrare: 6 lei

Zilele teatrului pentru copii „Cartea cu povești”

 

ora 10:00 – Spectacol de teatru în limba română „Crăiasa Zăpezii”, în interpretarea trupei de teatru AnimaArt din Cluj-Napoca

ora 11:30 – Spectacol de teatru în limba română „Crăiasa Zăpezii”, în interpretarea trupei de teatru AnimaArt din Cluj-Napoca

Locație: Casa Municipală de Cultură Zalău

Intrare: 5 lei

Zilele teatrului pentru copii „Cartea cu povești”

 

ora 10:00 – Spectacol de teatru în limba română „Locomotivioara leneșă”, în interpretarea actorilor de la Teatrul de păpuși Baia Mare

ora 11:30 – Spectacol de teatru în limba română „Locomotivioara leneșă”, în interpretarea actorilor de la Teatrul de păpuși Baia Mare

Locație: Cercul Militar Zalău

Intrare: 5 lei

Locație: Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord, Șimleu Silvaniei

Participare: 70 de lei

Evenimentul va începe cu Comemorarea victimelor Holocaustului din Romania, 9 octombrie fiind Ziua Națională de comemorare a Holocaustului.

Programul va continua cu rugăciuni specifice de Shabbat, iar seara va fi organizat Oneg Shabbat la Castle Inn Șimleu.

Shabbatonul este o întâlnire a tinerilor evrei din România în care se dezbat subiecte legat de tradiție, iudaism, morală și transmiterea valorilor identitare de la o generație la alta.

Tema de anul acesta va fi Sexualitatea în Iudaism.

Locație: Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord, Șimleu Silvaniei

Participare: 70 de lei

Evenimentul va începe cu Comemorarea victimelor Holocaustului din Romania, 9 octombrie fiind Ziua Națională de comemorare a Holocaustului.

Programul va continua cu rugăciuni specifice de Shabbat, iar seara va fi organizat Oneg Shabbat la Castle Inn Șimleu.

Shabbatonul este o întâlnire a tinerilor evrei din România în care se dezbat subiecte legat de tradiție, iudaism, morală și transmiterea valorilor identitare de la o generație la alta.

Tema de anul acesta va fi Sexualitatea în Iudaism.

Locație: Muzeul Memorial al Holocaustului din Transilvania de Nord, Șimleu Silvaniei

Participare: 70 de lei

Evenimentul va începe cu Comemorarea victimelor Holocaustului din Romania, 9 octombrie fiind Ziua Națională de comemorare a Holocaustului.

Programul va continua cu rugăciuni specifice de Shabbat, iar seara va fi organizat Oneg Shabbat la Castle Inn Șimleu.

Shabbatonul este o întâlnire a tinerilor evrei din România în care se dezbat subiecte legat de tradiție, iudaism, morală și transmiterea valorilor identitare de la o generație la alta.

Tema de anul acesta va fi Sexualitatea în Iudaism. 

Expoziția „Rememorând Cel De-al Doilea Război Mondial”

 

ora 14:00 – vernisajul Expoziției „Rememorând Cel De-al Doilea Război Mondial”

Locație: Muzeul de Artă „Ioan Sima” Zalău

Intrare liberă

 

ora 12:00 – Crosul tineretului

Locație: Jibou

Înscrierile se fac între orele 11:00 – 11:45 în fața Casei de Cultură Jibou

Categorii de concurs: elevi cls. VII-VIII fete 400 m/băieți 600 m

                                       elevi cls. IX-XII fete 600 m/băieți 800 m

                                       adulți – open feminin 800 m/masculin 1000 m

 

ora 18:00 – proiecţia filmului A şaptea pecete (Det Sjunde inseglet, 1957), creaţie a regizorului suedez Ingmar Bergman

Locație: sala „Dialoguri Europene” a Centrului de Cultură şi Artă al Judeţului Sălaj

Intrare liberă

Târgul colecționarilor

 

orele 8:00 - 14:00

  • colecționari (filatelie, cartofilie, numismatică, medalistică etc.) din județele Bihor, Cluj, Maramureș, Neamț și Sălaj

Locație: Centrul de Cultură și Artă Sălaj

Intrare liberă

Zilele Vîrșolțului

orele 10:45 - 11:45 – Slujba religioasă la Biserica Reformată şi Biserica Ortodoxă

orele 12:00 - 13:30Depunere de coroane la monumentul eroilor

                                – Paradă cu cai

                                – Vizitarea expoziției la Școala Gimnazială

                                – Concurs de copt pâine şi cozonac pe vatră

ora 15:00 – Programe artistice:

  • Formaţii de dansuri populare din jud. Sălaj
  • Formația „Meseșul”
  • Formația „Silvania” și Dan Grosos

  Invitați speciali:

       ora 19:00 – Mohacsi Brigitta

       ora 20:00Polgar Peti

ora 21:00 - 21:20 Foc de artificii

ora 22:30 – Discotecă în aer liber, PARTY cu J.A.B

Zilele Vîrșolțului